Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které kameny připomínají.
Kámen zmizelých za Františka Foukala, zavražděného v Osvětimi, je v Rejskově 1 v Prostějově.
"František Foukal byl prostějovský advokát a člen Sokola I v Prostějově. Byl členem okresního zastupitelstva a místopředsedou Městské spořitelny. Zatčen byl v rámci akce Sokol 9. října 1941 a následně byl vězněn v Olomouci, v Kounicových kolejích v Brně a v Osvětimi, kde byl 8. března 1942 zavražděn," popsala jeho osud Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.
František Foukal se narodil 15. září 1882 ve Smržicích na Prostějovsku. V roce 1914 se oženil s Růženou Hendlovou pocházející z Berouna. Měli dva syny, Jaroslava a Zdeňka a dceru Růženu. Původně bydleli na Pernštýnském náměstí 129. V letech 1925 až 1926 si nechali postavit dům v Rejskově ulici 1, kde měl Foukal také advokátní kancelář.
JUDr. František Foukal byl členem okresního zastupitelstva a členem a místopředsedou Městské spořitelny.
Byl rovněž členem župního vedení a člen výboru Sokola I. "Zatčen byl 8. října 1941 v rámci akce Sokol v budově soudu v Prostějově přímo při soudním přelíčení. Rodina jej pak už nikdy neviděla. Před zatčením byl telefonicky varován, takže ještě stihl spálit nějaké kompromitující materiály," přiblížila Gáborová.
Byl vězněn v Olomouci, v Kounicových kolejích v Brně a nakonec v Osvětimi. Zde byl 8. března 1942 umučen, některé prameny uvádějí i datum 18. března 1942.
"Zemřel za nesmírně krutých podmínek. Údajně při výslechu dostal srdeční záchvat a ještě živého ho hodili do hromadného hrobu. V archivu gestapa není zmínka o důvodu zatčení. Proslýchá se, že to mělo být kvůli jeho přátelským vztahům k Židům. V jeho nájemním domě jich celá řada bydlela," uvedla Gáborová.
Foukal patřil mezi aktivní Sokoly na Prostějovsku a za svůj vztah k vlasti zaplatil životem.
Po 2. světové válce byla na jeho památku odhalena na budově Okresního soudu pamětní deska. Po rekonstrukci fasády byla sejmuta a uložena. Potom už se nenašla.
Památku Foukala tak připomíná jeho jméno uvedené na pamětní desce ve vestibulu Sokola I na Skálově náměstí.
Neděle, 18. července 2021, 15:55
Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které kameny připomínají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.