Spolek spolek Jdeme Autistům Naproti v letošním roce i přes řadu omezujících opatření souvisejících s epidemií koronaviru uspořádal v měsíci červenci sérii příměstských táborů pro děti s poruchou autistického spektra, které významným způsobem pomáhají rodinám přetíženým péči o dítě s touto velmi těžkou diagnózou.
Letošní prázdniny jsou plné změn souvisejících s omezeními způsobenými pandemií koronaviru. Mnoho provozovatelů letních táborů letos vůbec tábory nepořádá nebo omezuje počty účastníků. Nejasnosti se objevily kvůli testování a hygienickým předpisům. Řada rodičů má problém najít pro své děti místo na některém z prázdninových pobytů nebo příměstských táborů. V ještě těžší situaci se ocitají rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra. Jedná se totiž o postižení, které má vliv nejen na celkové prožívání jedince, ale i na jeho rodinný systém.
I v letošním roce příměstské tábory pro děti a mladé dospělé s touto diagnózou zorganizoval spolek Jdeme Autistům Naproti, který své služby této cílové skupině poskytuje již 18 let. Letos pořádal celkově tři příměstské tábory. Jeden byl určen dětem do 7 let, druhý dětem a mladým dospělým ve věku do 26 let a poslední dětem s Aspergerovým syndromem.
"Zájem o příměstské tábory každoročně převyšuje naše kapacitní možnosti," uvedla vedoucí spolku Markéta Jandeková. Podle ní jsou rodiče přetížení péčí o dítě s náročným postižením také vzhledem k okolnostem, které všichni zažíváme.
"Avšak právě na tyto lidi dopadají již téměř rok a půl trvající omezení ve fungování všech typů škol a dalších aktivit ještě citelněji. Pak nejen, že možnost příměstského tábora vítají, ale pro další fungování rodin je tato aktivita zcela nezbytná,” dodala.
"Fungujeme v systému jeden na jednoho, kdy každý klient má svého osobního asistenta, který se mu zcela individuálně věnuje a pomáhá mu zvládnout jeho denní program. Bez osobních asistentů bychom nebyli schopni tuto náročnou akci zorganizovat," vysvětlila vedoucí tábora pro klienty sociální rehabilitace Marcela Šotolová, jak tábor pro děti s autismem probíhá.
Klienti spolku tak mohli vyrazit například na rozhlednu na Kosíři, brodit se v pěně, zařádit si v aquaparku, užít si relaxaci v našem snoezelenu nebo se vydovádět v Jump aréně. Tábor pro děti s Aspergerovým syndromem byl zaměřen na zdravý pohyb, pobyt v přírodě a přípravu zdravé stravy.
Finanční prostředky na tuto akci poskytnul Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc a Nadace Dětský mozek.
Více podrobností o činnosti spolku i o problematice autismu či Aspergerova syndromu je na www.jan-olomouc.cz nebo na https://www.facebook.com/jdemeautistumnaproti/.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.