Počasí dnes6 °C, zítra4 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

(NE)OBYČEJNÍ: Terénní stezky pro kola u Prostějova biker navzdory byrokracii legalizoval dlouhých osm let

Osm let se Roman Hájek z Prostějova snažil zlegalizovat neoficiálně vybudované traily pro horská kola na nedalekém Záhoří u Plumlovské přehrady. Třikrát chtěl svůj boj s byrokracií vzdát, ale nakonec uspěl. Dnes jsou Hanácké stezky jediným oficiálním areálem pro bikery široko daleko.

Terénní stezky, takzvané traily pro horská kola začala parta nadšenců okolo Romana Hájka budovat na Záhoří u Plumlovské přehrady asi před deseti lety.

"Tehdy vznikl celý nápad. Začali jsme jezdit na kole a s kamarádem objevili toto místo. Znal jsem ho už dřív, když jsme na Záhoří chodili se školou, ale tehdy jsme začali jezdit na kole a začali jsme se o to víc zajímat. Původně tam nic nebylo, pouze jedna pěší cestička. Stezky jsme postupně upravili a vybudovali jsme tratě, skoky, překážky," popisuje Hájek. 

Místo začalo být postupem času mezi bikery a turisty čím dál víc známější. "Nejprve to nikomu nevadilo, protože o tom nikdo moc nevěděl, postupně tam však začalo jezdit čím dál víc lidí. Nakonec nám řekli, že buď stezky zlegalizujeme, nebo nám je zruší a ještě budeme platit pokutu. Tak jsme se do toho před osmi lety pustili," vzpomíná biker.

Bylo šílené všechno vyřídit

Co, ho čekalo, to si nedokázal představit. "Bylo to opravdu šílené," kroutí hlavou. Na začátku totiž podle něho nikdo nevěděl, jak neoficiálně vybudované stezky vlastně zlegalizovat, jak se k nim postavit, na co všechno udělat povolení a jak skloubit všechny zákony a nařízení.

"Nejprve se řešilo, že se stezky musí vykoupit. To by ovšem stálo miliony. Pak  byl problém s tím, že se v lese nesmí jezdit na kole, další problém byl se životním prostředím. Tam jsme si museli ze svého zaplatit biologické posouzení, za které jsme dali třeba padesát tisíc, ale vůbec jsme ještě nevěděli, jestli nám to nakonec povolí. A pak přišly další a další problémy," vysvětluje Roman Hájek.

Kraj ocenil turistická lákadla. Nejvíce zaujaly terénní Hanácké stezky

Jeden galavečer pro dva ročníky ankety Ceny cestovního ruchu. Kvůli loňským koronavirovým omezením vyhlašoval Olomoucký kraj hned dvojnásobek oceněných turistických lokalit regionu. Absolutními vítězi se staly Hanácké stezky u Plumlova a Schrothovy...

Nikde jsem moc neviděl ochotu

Další komplikací bylo, že místa, kudy stezky vedou, náleží jak pod katastrální území Prostějova, tak přilehlých Mostkovic. Bikeři tak některá povolení museli mít od obou úřadů. "Pak to bylo životní prostředí, dopravní inspektorát, stavební povolení, určitě stovky hodin papírovaní a vyřizování. Na radnici v Prostějově jsem byl snad třicetkrát. Za těch osm let jsem se na to chtěl třikrát úplně vykašlat, protože jsem nikde neviděl ochotu a konec," říká Hájek.  

Své úsilí však s partou několika podobně zaměřených kamarádů a nadšenců nakonec nevzdal. Výsledkem je unikátní areál s několika traily, který široko daleko nemá obdobu. 

"Nakonec to naštěstí vyšlo. Bylo to stovky hodin papírování a naší práce. Všechno jsme dávali z vlastních peněz. Jednou jsme dostali dotaci čtyřicet tisíc korun, ale ta tam docela rychle zahučela. Sekačky, motorovky, hřebíky, na všechno jsme se skládali. Děláme to ve třech čtyřech lidem, ale v poslední době nám hodně pomáhají mlaďoši, za což jsem hodně rád," usmívá se už dnes Hájek.

Areál je technický, ale je vhodný i na učení  

Hanácké stezky si mezitím vydobyly poměrně velkou popularitu. Každý týden jsou tady desítky lidí. "Areál není moc velký, ale tratě jsou postavené jako techničtější. Všechny skoky a překážky se přitom dají objet, takže se tam člověk může i učit," popisuje Hájek. V okolí je podobný areál až v Jedovnicích.

O vybudování stezek se nedávno pokoušel jeden z Hájkových kamarádů také v Olomouci, ale tam vybudované trasy nakonec rozhrnul bagr. "Tomu absolutně nerozumím, jestli chtějí omezovat mladé lidi, aby něco dělali a sportovali. Řada lidí říká, že ničíme přírodu, ale kdybychom odešli, tak za rok nevíte, že tam nějaké stezky byly. Příroda si to zase vezme všechno zpátky. Naopak. My sami čistíme les od odpadků a jako bikeři po sobě všechno uklízíme," připomíná Hájek.

Trailpark v Neředíně je minulostí. Terénní stezky pro cyklisty srovnal bagr

Bagr vyznačil tlustou čáru přes snahu olomouckých bikerů provozovat v neředínském lese terénní stezky. Několik desítek příznivců jízdy na kole terénem si oblíbilo olomouckou lokalitu nazvanou Trailpark u rybníčku. V lese v městské části Neředín si...

Na Hanáckých stezkách platí přísná pravidla

Hanácké stezky na Záhoří u Prostějova jsou volně přístupné, na přístupových cestách jsou cedule se základními pravidly jízdy a s pokyny, jak se má člověk v lese chovat.

"Aby mohli jezdit, musí mít helmu, odpovídající kolo, nesmí být opilí nebo pod vlivem drog, musí se v lese správně chovat, neodhazovat odpadky a další základní věci. Dnes jsem moc rád, že se nám tady něco podařilo vybudovat. Na to, jaká je to tady placka, a vzhledem k tomu, že podobné aktivity se soustředí spíše do hor, tady máme poměrně velkou komunitu," je spokojený Hájek.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Bikers Minds

Štítky (NE)obyčejní, Hanácké stezky, trail, biker, legalizace, byrokracie, boj, Záhoří, Prostějov, Roman Hájek, Vodní nádrž Plumlov, les

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

(NE)OBYČEJNÍ: Terénní stezky pro kola u Prostějova biker navzdory byrokracii legalizoval dlouhých osm let  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.