Už za několik hodin usedneme ke štědrovečerní večeři, a hlavně děti pak s nadšením poběží ke stromečku, aby zjistily, co jim letos nadělil Ježíšek. Většina Čechů si ho představuje jako miminko či andílka. Někdo ale třeba i jako staršího pána s červenou čepicí a soby. To je určitě ovlivněno postavou Santa Clause, jenž se postupně snaží vetřít do našich domácností, ale nejenom Ježíšek mu zatím celkem úspěšně vzdoruje.
Každá země (či region) má totiž svoji tradiční vánoční postavičku, která dětem nosí dárky. Některé z nich jsou sympatické, jako například britský Otec Vánoc, jiné jsou dost divné, například katalánská „kakající kláda“ (která místo hovínek „vykaká“ dárky). Pojďme se podívat, kdo naděluje dárky na Ukrajině, v Maďarsku nebo třeba v sousedním Polsku.
Následující mapa ukazuje jména těchto postaviček spolu s překladem do češtiny. Podotkněme, že v mnoha zemích dostávají děti dárky také na Mikuláše (5. nebo 6. prosince). Touto tradicí se mapa nezabývá.
Na Ukrajině nosil dárky za sovětských dob Děda Mráz (na Silvestra). V dnešní době mnoho rodin na západě Ukrajiny místo toho slaví Svatého Mikuláše, který nosí dárky 19. prosince (což je den, kdy se svátek Svatého Mikuláše slaví v Pravoslavné církvi). V mnoha rodinách se dárky dávají v obou těchto datech.
Čtyři varianty v Polsku jsou převážně regionální (pouze jedna z nich je typická pro každý region). Vzhledem k tomu, že na mapě není dost prostoru k ukázání tohoto regionálního rozložení, je celé Polsko reprezentováno pomocí pruhů. Existuje také pátá varianta, Gwiazdka („Hvězdička“), která se již na mapu nevešla. V některých rodinách také stále nosí dárky Děda Mráz.
Ve Španělsku jsou tradičními přinašeči dárků Tři králové, kteří dětem dávají dárky večer 5. ledna nebo ráno 6. ledna, ale tuto tradici dnes doplňuje Papá Noel, převzatý z francouzštiny, který nosí dárky na Štědrý den.
V Rusku a dalších zemích bývalého Východního bloku nosí dárky Děda Mráz na Silvestra, nikoliv na Štědrý den. Ačkoliv byl Děda Mráz původně pohanskou tradicí, v 19. století se stal vánoční postavou podobnou Otci Vánoc v západních zemích. Během sovětské vlády byli lidé odrazováni od slavení Vánoc (v některých zemích bylo dokonce zcela zakázáno slavit Vánoce) a Děda Mráz se stal symbolem oslav Nového roku.
V Maďarsku tradičně nosí dárky Jézuska (často doprovázený andělem), zatímco Télapó je ekvivalentem Svatého Mikuláše (který nosí dárky 5. nebo 6. prosince). Nicméně dnes již v některých rodinách nosí Télapó dárky o Vánocích (pravděpodobně pod vlivem Santa Clause).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.