Obyvatelům Kralic na Hané na Prostějovsku, u jejichž domů tiká ekologická bomba, svitla naděje. Inspekce životního prostředí konečně nařídila odstranění desítek tisíc tun jedovatých kalů z pole poblíž obce. Firma, která je sem vyvezla, ovšem skončila v likvidaci, podle starostky by tak jedovaté látky měl neprodleně odstranit stát.
Na pole u Kralic na Hané v letech 2015 až 2017 neoprávněně vyvezla 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod z celé střední Moravy společnost Spreso, která na kraji obce provozovala kompostárnu. Toxický odpad s obsahem ropných látek a těžkých kovů již zamořil podzemní vodu v bezprostředním okolí.
Česká inspekce životního prostředí společnosti v minulosti udělila tři pokuty a rozhodla, že firma musí jedovaté látky odstranit. Toto rozhodnutí nyní potvrdilo ministerstvo životního prostředí.
"Opatření k nápravě spočívá v odstranění uložených kalů, a to až na původní terén v prvním roce minimálně 20 %, do dvou let minimálně 60 % a do tří let celou deponii, a po splnění v provedení monitoringu podzemních vod a ovzorkování podloží se zaměřením na ukazatele C10-C40, kadmium, rtuť a testy ekotoxicity," nařídil vedoucí oddělení ochrany vod České inspekce životního prostředí Martin Mašek společnosti Spreso v pravomocném rozhodnutí.
I přesto, že obyvatelé Kralic na Hané, které jedovaté kaly ohrožují, mají v rukou pravomocné rozhodnutí inspekce, zatím nevyhráli. Společnost Spreso totiž měnila majitele a loni v červenci skončila v likvidaci. Od podzimu roku 2019 je majitelem a jednatelem čtyřiatřicetiletý Jan Jelínek z Prahy, který se zároveň stal likvidátorem.
Stanovisko Jelínka není k dispozici, protože není k zastižení. Při převodu stoprocentního podílu ve firmě na sebe ovšem vzal veškerou odpovědnost. "Prohlašuje, že je mu znám celkový stav společnosti, zejména že byl seznámen s majetkovým stavem a hospodářskými výsledky, veškerými aktivy a pasivy a veškerými pohledávkami a závazky," stojí v notářském zápisu z prosince roku 2019 notářky Olgy Spoustové z Prahy.
Podle starostky Kralic na Hané Veroniky Petrželové Bašné i na takové situace zákon pamatuje. "Samozřejmě si dobře uvědomujeme, jaká je situace ve společnosti, která vyhlásila likvidaci. Nicméně i na toto naštěstí zákon myslí a je jasně stanoveno, jak postupovat. Zvláště pak v případě, kdy je ohroženo zdraví obyvatel. Stát bude muset pomoci a následně vymáhat náklady po původci. Není totiž možné nadále věc protahovat a dovolit, aby se nebezpečné látky dále šířily, a ohrožovaly tak zdraví obyvatel a životní prostředí," prohlásila starostka.
Vedení městyse bude požadovat, aby stát rozhodnutí inspekce o odstranění jedovatých látek respektoval. Podle některých odhadů by se náklady na odstranění kalů mohly pohybovat kolem čtvrt miliardy korun.
Celý případ kromě toho vyšetřuje také policie. V minulosti již obvinila jednatelku, státní zástupce však případ vrátil zpět k došetření.
"Věříme, že nakonec bude spravedlnosti učiněno za dost. Je nezbytné, aby ti co opakovaně a vědomě porušují zákony, vystavují druhé nebezpečí, ohrožují je na zdraví či dokonce na životě, nesli za toto své nezákonné jednání následky," je přesvědčena starostka.
Pátek, 18. prosince 2020, 13:41
Pražská firma nelegálně vyvezla na pole u Kralic na Hané na Prostějovsku 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod. Vyčištění orné půdy bude stát 250 milionů korun. Případem se už zabývá policie, která obvinila třiapadesátiletou jednatelku...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.