Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Existují i normální Rusové, člověk musí být dobrým příkladem, říká Kirill, který v Česku žije deset let

Kirill Uljanov vyrůstal v Nižněvartovsku na Sibiři. Do Česka přišel před deseti lety, když mu bylo sedmnáct. Dnes pracuje jako analytik v IT firmě, o víkendech hraje jako DJ pod pseudonymem Kirill Astra. V minulosti byl jedním z administrátorů satirické facebookové stránky Nevím. S Kirillem jsme se bavili o důvodech jeho příchodu do České republiky, ale i o tom, zda on sám vnímá změnu ve vztazích Čechů k rusky mluvícím lidem.

„Delší vlasy? Neexistuje. Růžové triko? Neexistuje. Skinny jeans? Neexistuje“

Kirill odešel z Ruska v sedmnácti letech hned po škole. „Lákalo mě vyrazit mimo Rusko. Hlavně kamkoliv do zahraničí. Nižněvartovsk je fakt nebezpečný město. Dostat nůž do břicha někde v baru není zase tak složitý a bitky po škole byly úplně na denním pořádku. Zvlášť, když nějak vyčníváš. Delší vlasy? Neexistuje. Růžové triko? Neexistuje. Skinny jeans? Neexistuje,“ vzpomíná Kirill na důvody, proč chtěl z Ruska odejít.

První vzpomínky na Prahu po přistěhování jsou u Kirilla jednoznačně spjaté s kulturou. „Bylo pro mě úplně neuvěřitelný, že hned první týden jsem si tady mohl koupit červený kalhoty! Chodil jsem v nich jako frajer, byl jsem na ně pyšnej, i když si toho nikdo ani nevšiml. Vzhledem k tomu, že jsem tady byl hodně mladej a bez rodičů, začal jsem pařit, dal si naušnice a udělal si tetování. Postupem času se to už nějak uklidnilo.“

Kirill se postupně dostal do skupiny česky mluvících kamarádů a místo chození do školy se věnoval hraní a tvoření hudby, což ho baví a naplňuje dodnes. „Teď máme klub Wildt u výstaviště v Holešovicích, který jsme s kamarády vlastníma rukama postavili.“

„Olinko, házejí na nás bomby“

V Praze žije i Kirillova bývalá manželka Olga z Ukrajiny a jejich syn, který má ukrajinský pas. „Ve čtvrtek 24. února jsem se probudil a viděl jsem zprávu od Olgy, které psala její desetiletá sestřenice z Charkova ve 4:44.“

„Dívej,“ vytahuje Kirill telefon a čte zprávy od desetileté Mayi. „Olinko, házejí na nás bomby, na Kyjev taky. Promiň, že píšu tak ráno. Teď začali střílet,“ překládá mi z ukrajinské azbuky. „Když jsem tohle četl, ukápla mi slza. Pak nám posílala fotky nevybuchlých raket před jejich domem a videa výbuchů na obzoru.“

Putin? Děda z bunkru, co má rád symboly

O Putinovi mluví Kirill jako o Dědovi z bunkru. „Ten má rád čísílka a symboly. V Rusku máme 23. února Den obrany vlasti. To je svátek, většinou hodně o vojácích, takže 23. února všichni vojáci slavili a v noci na 24. února začala invaze. Ani jsem se tomu nedivil.“

„Miluju data a vyhledávání informací,“ říká Kirill, když se ho zeptám, jestli si myslí, že ruští vojáci přijížděli na Ukrajinu s vědomím, že jedou provést násilnou invazi a rozpoutat válečný konflikt. „Při hledání informací je často dobré najít úplně protichůdné názory, protože pravda bude někde uprostřed. Sám čerpám informace z kanálu Real War na Telegramu, kde je asi 600 tisíc lidí, kteří tam řeší zprávy, přidávají videa a když je něco fake, tak se to hned pozná.“

„Viděl jsem hodně videí od reálných lidí, kteří jsou uprostřed konfliktu. Všude je vidět, jak mladí jsou ti ruští vojáci. Všechno jsou to kluci ročník třeba 2000 nebo 2001 a všichni zajatí Rusové říkají, že jeli na cvičení do Běloruska, pak šup rovnou na náklaďák, koukat se pryč a najednou přijeli na místo, kde byly ukrajinské značky. Vypovídají, že jim tvrdili, že se tam jenom projedou, že je tam rádi uvidí, ukážou techniku, všechno bude v klidu, ale to tak samozřejmě nebylo.“

Partyzánské skupiny z Česka vedou válku s ruskými dezinformátory, šíří na netu zprávy o dění na Ukrajině

Na internetu a na různých sociálních sítích se v posledních dnech rozhořela informační válka v souvislosti s děním na Ukrajině. Do boje s nesmírně aktivními a nelítostnými ruskými dezinformátory i trolly se pouští čím dál častěji i lidé z opačné...

„Existují i normální Rusové. Člověk musí být dobrým příkladem“

Změnu chování Čechů k Rusům Kirill podle svých slov příliš nepocítil. „Od svých kamarádů určitě ne. A kdyby to přišlo na ulici, tak nejsem takový Rus, co by se toho bál, protože mám čisté svědomí. Naposledy mi někdo řekl Rusáku, a nemyslel to kamarádsky, v jednom klubu na Letné. Deset minut jsem si s tím člověkem povídal a on mi nakonec řekl, že je rád, že mě potkal a že teď ví, že existují i normální Rusové. Člověk musí být dobrým příkladem.“

Házet Rusy v Praze do jednoho pytle je podle Kirilla hloupost. „Sice neznám nikoho, kdo by Putina podporoval, ale určitě v Praze budou i takoví Rusové. Já miluju Rusy a nenávidím Rusy. Všude jsou kreténi a všude jsou dobří lidé,“ říká.

Kirill se v posledních dnech účastnil demonstrací na podporu Ukrajiny. „Na Václaváku jsem byl hned v ten čtvrtek 24. února. Když jsem šel nahoru ke koni, tak jsem se nemohl ubránit slzám. Na další demonstraci jsem byl, když tam živě mluvil Zelenský. Nikdo tam na mě nebyl zlý, i když jsem mluvil rusky. Víc lidí tam mluvilo rusky.“

Nápis „ruská svině“ před obchodem Ukrajince

„Asi nejsilnější příběh z posledních dnů pro mě byl ten, kdy jsem šel kolem prodejny ruských specialit Kolobok na Letné. Na chodníku před prodejnou byl nasprejovaný nápis ruská svině a někdo ten nápis čistil. Tak jsem se ho rusky zeptal, jestli chce pomoct. Ukrajinsky mi odpověděl, že ne, ale taky mi řekl, že je z Ukrajiny a je to majitel tohohle obchodu. Takže Ukrajinec má napsáno před obchodem ruská svině. Omluvil jsem se mu, objali jsme se a pokračoval jsem dál,“ popisuje Kirill a během dnešního povídání se mu už potřetí zalesknou oči.

„Na druhou stranu mi v sobotu večer najednou volal můj nejlepší kamarád, Čech. Popsal mi, že šel ulicí Milady Horákové a najednou na něj nějaký chlap začal řvát, jestli je Rus. Když mu odpověděl, že Rus není, vytáhl nějakou traumatickou pistoli, kterou vystřelil do zdi a šel pryč. Tak jsem tomu svému kamarádovi řekl, ať okamžitě zavolá policii, protože se mi jen honilo hlavou, co by se stalo, kdyby takový člověk skutečně potkal nějakého Rusa.“

Olomouc plánuje MHD pro uprchlíky z Ukrajiny zdarma. Reakce jsou občas nechutné

Místy až nechutné reakce se objevují v souvislosti s plánem olomoucké radnice umožnit uprchlíkům z Ukrajiny cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma. O opatření bude jednat nejbližší rada města. Na sociálních sítích už o celém plánu diskutují...

„Nikdy jsem nebyl proti Rusku, ale jsem vždycky proti nenávisti“

Když se zeptám Kirilla, jestli by se chtěl vrátit do Ruska, rychle zakroutí hlavou. „Určitě ne. Praha je pro mě nejlepší město na světě. Vždycky jsem byl otevřenější novým věcem než většina Rusů, ale zároveň jsem ze Sibiře, takže jsem pořád drzej a divokej a lidem dál na západě bych třeba nerozuměl tolik jako lidem v České republice, protože jsme si prostě mentálně blíž.“

Hned po tom se Kirill rozesměje. „Vždyť já bych do Ruska teď ani nemohl. Já dělám memy (satirické koláže používané na internetu, pozn. red.). Těch mám napostováno tolik, že bych v Rusku šel sedět do vězení tak na patnáct až dvacet let,“ směje se. „Navíc mám plný telefon zpráv, který mi o Putinově režimu posílají lidi nebo je já posílám lidem. Nikdy jsem nebyl proti Rusku, ale jsem vždycky proti nenávisti. Takže bych tam stejně nemohl jet, ani kdybych chtěl.“

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky Rusko, Ukrajina, konflikt, válka, rozhovor, Praha, Česko, Vladimir Vladimirovič Putin, Sibiř, Nižněvartovsk, obchod, Volodymyr Zelenskyj, Milada Horáková, Letná, Bělorusko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Existují i normální Rusové, člověk musí být dobrým příkladem, říká Kirill, který v Česku žije deset let  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.