Online databázi nejen volnočasových aktivit pro rodiny, které uprchly z válkou zasažené Ukrajiny, připravila olomoucká Univerzita Palackého. Seznam je k dispozici na webu Pevnosti poznání, ta bude 3. dubna hostit také veletrh různých příležitostí nazvaný Yarmarok Myru.
Rodiny z Ukrajiny na speciálním webu zjistí informace například o tom, jaké existují sportovní kroužky, které galerie a muzea pro ně připravily vstupné zdarma, kde promítají animované filmy, na jakém místě vyměnit a získat oblečení nebo kde se mohou učit českému jazyku. V nabídce je ale také možnost napojení na dětskou lékařku poskytující péči ukrajinským dětem, psychologická intervence, duchovní podpora a další potřebné informace.
"V reakci na příchod tisíců uprchlíků do Olomouce nabídla řada sportovních, kulturních i vzdělávacích organizací aktivity pro děti a rodiny. Aby si každý v komunitě mohl vybrat to, co mu dává smysl, rozhodli jsme se vytvořit praktický a ucelený přehled těchto možností," uvedla Dita Palaščáková z Nadačního fondu Univerzity Palackého. Volné vstupy nabízí běžencům řada organizací včetně Pevnosti poznání či muzeí, které zřizuje Olomoucký kraj.
Pátek, 25. března 2022, 16:47
Kapacity pro pomoc lidem v problematické životní situaci rozšíří město Litovel, které schválilo investici do oprav interiéru budovy Záložny v samotném centru města. Rekonstrukce osmnácti pokojů by měla proběhnout v rychlém tempu za dva měsíce a poté...
V Krajském centru pomoci Ukrajině v Olomouci bylo dosud registrováno přes šest tisíc lidí prchajících před válkou na Ukrajině, skutečný počet uprchlíků v kraji je vyšší. Na registraci totiž mají 30 dní. Značná část jich zůstává v Olomouci a okolí. "Solidarita Olomoučanů a jejich snaha pomáhat tam, kde je to třeba, je obdivuhodná. I u nás už se hromadí nabídky mnoha neziskových organizací i zájemců ze soukromého sektoru, kteří chtějí nabídnout pomoc, ale třeba nevědí, jak tuto informaci dostat na potřebná místa. To, že vzniká centrální místo, kde se tyto nabídky nemateriální pomoci mohou scházet, je skvělé," podotkla primátorova náměstkyně Markéta Záleská (ODS).
Po zajištění nezbytné prvotní humanitární pomoci podle Záleské následuje potřeba smysluplně vyplnit volný čas. Město proto podporuje nabídku aktivit, vzdělávacích i sportovních kroužků nebo komunitních aktivit pro uprchlíky z Ukrajiny. Shromažďování a administrování této nabídky na jednom místě má podle Záleské význam nejen pro organizace, které pomoc nabízejí, ale zejména pro ukrajinské uprchlíky. Kromě radnice se do této iniciativy zapojil také internetový portál GIVT a Filozofická fakulta Univerzity Palackého.
Čtvrtek, 24. března 2022, 15:55
V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Okolo pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny, například MHD zdarma, se občas vedou až závistivé diskuse. Jak vnímáte rozsah...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.