Počasí dnes6 °C, zítra4 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Litovelská Záložna jako azyl pro uprchlíky. Město rozběhlo rychlou opravu pokojů

Kapacity pro pomoc lidem v problematické životní situaci rozšíří město Litovel, které schválilo investici do oprav interiéru budovy Záložny v samotném centru města. Rekonstrukce osmnácti pokojů by měla proběhnout v rychlém tempu za dva měsíce a poté by již mohli využít toto ubytování první nájemníci. Místo má v první fázi pomoci zejména ukrajinským válečným běžencům.

V historické budově Záložna na litovelském náměstí Přemysla Otakara nyní sídlí turistické informační centrum a vzniká zde expozice pro unikátní soubor harmonik litovelského sběratele Jiřího Sedláčka. Brzy budova získá další účel, poskytne azyl ukrajinským uprchlíkům.

„Ubytovnu tam město chtělo již dříve, ale asi bychom s budovou zatím nic nedělali, kdyby nebyl tento problém a impuls. Byly jiné priority. Další roky budou pokoje sloužit jako zázemí pro potřebné lidi. Jde o víceúčelovou investici,“ zmínil starosta Litovle Viktor Kohout (SNK) s tím, že na opravu osmnácti pokojů poputuje z městského rozpočtu částka tři a půl milionu korun.

Stovky ukrajinských uprchlíků hledají v Olomouckém kraji práci. Volných míst je dost

Úřad práce v Olomouckém kraji eviduje téměř tři stovky uprchlíků z Ukrajiny, kteří hledají práci nebo žádají o povolení k zaměstnání. Ucházet se mohou o všechna volná pracovní místa, kterých je přes devět tisíc. K výkonu některých povolání je však...

Hotelová část Záložny je nevyužívaná více než deset let. Její oživení ale podle starosty nabralo rychlý spád. „Je to velmi pohotové. Dnes jsme to odhlasovali a zítra už začne firma vyklízet starý materiál, který se tam nachází. Občas se stává, že někdo přijde ze dne na den o dům a ocitne se ve svízelné situaci. Těmto lidem v budoucnu také poslouží ubytovna jako přechodné bydliště,“ objasňuje Viktor Kohout. Město má podle něj zpracovaný z dřívějška i projekt komplexní rekonstrukce objektu, ta by ale přišla na 45 milionů korun.

Úpravy vnitřních prostor by měly být hotové za dva měsíce. Některé z pokojů jsou dostatečně velké i pro čtyři osoby, celkem by zde mohla být kapacita až pro padesát lidí. Rekonstrukce se bude týkat i sociálního zázemí, kuchyňky a vybavení prostor nábytkem. „Občané nám možná vytknou, že najednou něco jde a pro mladé nic neuděláte. Ale tohle nejsou byty. Jsou to pokoje pro tuto krátkodobou potřebu. Ale kdyby někdo chtěl, tak to potom bude k dispozici,“ podotkl starosta a dodává: „Solidarita už se vytrácí. Lidé věří dezinformacím na sociálních sítích. Společnost se zase rozděluje jako při covidu. Chápu, že někdo má také životní problémy, ale přece jen neutíkáme před válkou.“

Lidé ubytovaní v nově opravených prostorách budou podle starosty platit nájem v přijatelné výši. „Například z příspěvků, které stát poskytuje ukrajinským občanům. Aby se provoz alespoň nějakým způsobem zaplatil. Nikdo na tom nechce zbohatnout,“ podotkl Kohout.

POLITICKÁ KORIDA: Závidět něco lidem prchajícím před válkou je hloupé a nevkusné

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Okolo pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny, například MHD zdarma, se občas vedou až závistivé diskuse. Jak vnímáte rozsah...

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Litovel

Štítky Ukrajina, konflikt, krize, pomoc, podpora, ubytování, uprchlíci, investice, rekonstrukce, Litovel, Olomoucký kraj, oprava, Jiří Sedláček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Litovelská Záložna jako azyl pro uprchlíky. Město rozběhlo rychlou opravu pokojů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.