Pašeráka zvířat pomohli dopadnout čeští ochranáři. Zooložka z olomoucké zoo vše zdokumentovala

Autoři | Tisková zpráva | Foto Lucie Čižmárová

Mezinárodnímu týmu s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava se podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat. Práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů trvala čtyři měsíce. Na případu pracovala i Lucie Čižmárová ze Zoo Olomouc.

Ochranáři František Příbrský ze Zoo Ostrava v tandemu s Tomášem Ouhelem ze Zoo Liberec čtyři měsíce usilovali o zatčení pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na první stopu přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentu o kriticky ohrožených luskounech ostrovních.

Na utajovaném vyšetřování spolupracovali s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky za podpory Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace Eagle. Ta vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech. Na celém případu se podílela i terénní zooložka Zoo Olomouc Lucie Čižmárová.

„Indonéský pašerák s přezdívkou Greed pobízel k lovu mnoho pytláků ze Sumatry, zřídil čtyři WhatsAppové skupiny, které měly stovky členů a kde se každý den prodávala nelegálně ulovená zvířata často kriticky ohrožených druhů,“ přiblížil Příbrský.

Akce Ukliďme Česko pomůže i v Olomouckém kraji. Zapojí se dobrovolníci či technické služby

Obrovský zájem je letos o celorepublikovou akci Ukliďme Česko. Hlavní termín jarního organizovaného gruntování přírodních i obydlených lokalit připadá na sobotu 2. dubna. Také v Olomouckém kraji se budou konat desítky úklidových aktivit...

Během zátahu, na kterém ochránci spolupracovali s indonéskou policií a Agenturou ochrany přírody, našli v pašerákově domě kriticky ohroženého luskouna ostrovního, tři koťata chráněné kočky bengálské a želvu mohutnou. „Pašerák však pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outlony,“ navázala Iveta Gronská, mluvčí Zoo Olomouc.

Usvědčený pašerák byl na místě zatčen a převezen do vazby. Protože se zvířaty obchodoval opakovaně, dostane pravděpodobně vyšší sazbu – zhruba 2 roky vězení a pokutu v řádu několika milionů indonéských rupií. 

„Při rozsudku o výši trestu se bohužel klade důraz především na počet aktuálně zabavených zvířat v daný den a na rozsah celého ilegálního obchodu se zřetel nebere, přestože byl mnohdy i desetiletí,“ vysvětlil Ouhel ze Zoo Liberec. „Každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Tato akce tedy bude mít, doufejme, dalekosáhlý dopad,“ doplnil.

VIDEO: Do olomoucké zoo přijel nový žirafí samec. Dvouapůlletý Michal pochází z polské Opole

Z polské Opole dnes do olomoucké zoo dorazil nový žirafí samec Michal, který bude udržovat tradici zdejšího věhlasného chovu žiraf. Svatokopecká zahrada je má už přes čtyřicet let, v roce 1999 zdejší samice Veronika porodila dvojčata, která přežila....

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo Olomouc, pašerák zvířat, chráněné druhy, Olomouc, Zoologická zahrada Liberec, Zoologická zahrada Olomouc, Zoologická zahrada Ostrava, Sumatra

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.