Místo konikleců vyryté obdélníky do zeminy. Mimořádně vzácné rostliny odnášejí i letos z chráněných území nenechavci, kteří si zřejmě chtějí ozvláštnit vlastní zahradu či skalku. Ochranáři z Olomouckého kraje evidují případy krádeže rostlin na Prostějovsku či Olomoucku. Rostliny bez spojení se svým ekosystémem nemusí na novém místě přežít, pachatelům navíc hrozí až stotisícová pokuta.
Odborníci z regionálního pracoviště Olomoucko Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) zaznamenali odcizené rostliny například v oblasti Národní přírodní památky Za Hrnčířkou nedaleko obce Plumlov. „Po návštěvě lakotného skalničkáře zde zůstalo pět jamek v místech, kde dříve kvetly vzácné koniklece velkokvěté. Jelikož se jedná o zákonem chráněný druh, dopustil se zloděj přestupku proti Zákonu o ochraně přírody a krajiny a hrozí mu pokuta až sto tisíc korun. Pokud by se jednalo o právnickou či podnikající fyzickou osobu, pak by sankce mohla činit až dva miliony korun,“ uvedla Lenka Gillová z AOPK.
Pondělí, 25. dubna 2022, 15:05
Tisíce zmizelých malých línů a amurů, taková je bilance výlovu chovných vod v Předmostí na Přerovsku. Místní rybáři řeší trable s vydrou říční. Obrana proti chráněnému vodnímu predátorovi je složitá a nákladná. Podle ochranářů k přemnožení vydry ale...
Úspěšný přesun vzácných rostlin z chráněné oblasti přitom podle botaničky není samozřejmý, spíše naopak. „Takto amatérsky vyryté koniklece dlouho radost na zahrádce dělat nebudou. Koniklec velkokvětý je druh, který ke svému přežití potřebuje symbiotickou houbu a velmi specifické nároky na stanoviště. Přesazení koniklece do půdy, kde tyto mykorhizní houby nerostou či pokud nejsou na novém stanovišti vhodné podmínky, zapříčiní jejich brzké odumření,“ konstatuje Lenka Gillová.
Jednu z nejcennějších rostlin tuzemské flory, křivatec český skalní, odcizili neznámí pachatelé také z lokality nedaleko Náměště na Hané. V České republice roste tento druh pouze na dvou místech a na Olomoucku má velmi omezenou populaci. „Jakýkoliv zásah může tedy vést k vyhynutí tohoto druhu na našem území. Alarmující je fakt, že k vyrýpávání cibulí křivatce dochází na lokalitě pravidelně a musí ho tedy provádět se situací obeznámené osoby, které o výskytu této rostliny na lokalitě ví. Bohužel tím přispívají k vymírání tohoto velmi vzácného druhu české i světové flory,“ mrzí pracovnici Agentury ochrany přírody a krajiny.
Středa, 16. února 2022, 12:57
V polovině ledna nalezli lidé tělo psovité šelmy nedaleko dálnice v katastru obce Olšany u Prostějova. Genetická analýza potvrdila prvotní odhady, že se jedná o uhynulého vlka. Rozbory přinesly i řadu dalších poznatků o cestě zvířete, které putovalo...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.