Patnáct Kamenů zmizelých za židovské občany Prostějova, kteří byli zavražděni za druhé světové války, uloží dnes spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích města. Z více než dvanácti set zdejších Židů holocaust přežila pouze stovka. Transporty do koncentračních táborů začaly v červnu před osmdesáti lety.
"S ukládáním Kamenů zmizelých začal spolek Hanácký Jeruzalém v roce 2019. Dosud je v ulicích města rozmístěno 36 pamětních kamenů většinou za židovské občany, tři kameny připomínají zavražděné činovníky prostějovského Sokola. Letos přibyde dalších 36 kamenů, z toho prvních patnáct v květnu a zbytek v září," uvedla v tiskové zprávě členka spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.
Letos si Prostějov připomíná 80. výročí transportů někdejších židovských spoluobčanů. "Z více než 1200 bývalých sousedů koncentrační a vyhlazovací tábory přežila zhruba stovka. Kameny zmizelých tak alespoň symbolicky připomenou, že zde tito lidé žili, připomenou kdysi početnou židovskou komunitu," dodala Gáborová.
Součástí připomínky bude i vernisáž výstavy Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu dnes odpoledne v objektu bývalé nové synagogy, dnešního kostela Husova sboru. Program festivalu Chayim 2022 po židovských stopách v Prostějově poté bude pokračovat až do neděle. Festival pořádá spolek SK Maccabi Olomouc.
Neděle, 24. dubna 2022, 16:09
Prostějovský rodák a člen spolku Hanácký Jeruzalém Jan Lázna prožil v židovských uličkách v Prostějově, ze kterých dnes zbylo už jen torzo, své dětství. Shromáždil stovky fotografií, archivních materiálů, dokumentů a vzpomínek a dnes o nich dokáže...
V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě. Židé měli velký vliv na hospodářský a kulturní rozvoj města, Prostějovu se proto často přezdívá Hanácký Jeruzalém.
Zdejší Židy nacisté v roce 1942 spolu s dalšími ze střední Moravy zařadili do čtyř transportů do Terezína. Odtud Židé putovali do Malého Trostince, dalších táborů v Polsku nebo do Běloruska k městu Baranoviči. Zde byli povraždění buď plynem z projíždějících speciálně upravených nákladních automobilů, nebo postřílení jednotkami SS.
Neděle, 30. ledna 2022, 13:18
Kniha vzpomínek prostějovské rodačky, čestné členky spolku Hanácký Jeruzalém a laureátky Ceny města Prostějova Maud Beerové s názvem Co oheň nespálil se dočkala dotisku. Prezentace proběhla tento týden v prostějovské knihovně u příležitosti Dne...
"Lidé, kteří přežili, byli většinou rozhodnuti vystěhovat se do Palestiny. Nejdříve se vraceli domů v naději, že se zde setkají s ostatními členy svých rodin. Někteří odjížděli hned, jiní až v letech 1948 a 1949 poté, co v Československu převzali moc komunisté. Do Prostějova se po skončení války ze čtyř olomouckých transportů z roku 1942 vrátilo pouze 84 lidí,“ uvedla historička Marie Dokoupilová.
Na vlakovém nádraží v Prostějově je od roku 2018 pamětní deska. "Právě z vlakového nádraží se na přelomu června a července roku 1942 nedobrovolně vydalo na cestu bez návratu přes 1200 lidí z Prostějova a okolí. Drtivá většina z nich byla kvůli svému židovskému původu povražděna,“ řekl Michal Šmucr, předseda spolku Hanácký Jeruzalém.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.