Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša
Bez reklam

V Šumperku by mohla vyrůst pila za dvě miliardy. Dřevo by vozila po železnici

V nově budované průmyslové zóně na okraji Šumperku by mohla vzniknout pila rakouské dřevařské společnosti Holzindustrie Maresch. Investice do dřevařského závodu v podhůří Jeseníků by mohla přesáhnout dvě miliardy korun. Vzniklo by zde okolo 140 pracovních míst.

Šumperk má městského architekta. Stal se jím rodák ze Znojma

Novým městským architektem města Šumperk se stal Ivo Tuček. Rodák ze Znojma, který se v posledních letech věnoval urbanismu ve Zlíně, vyhrál výběrové řízení, a bude tak spolupracovat s vedením města na jeho rozvoji.

Rakouská dřevařská firma Holzindustrie Maresch stojí i za projektem pily ve Štětí na Litoměřicku, který spojuje několik investorů. Zprovozněna byla na jaře 2020, slavnostního zahájení po několikaměsíčním zkušebním provozu se v říjnu téhož roku zúčastnili i členové vlády. Zástupci společnosti Labe Wood získali v té době na výstavbu závodu investiční pobídku od agentury CzechInvest ve výši půl miliardy korun. Pila tehdy zaměstnala 130 lidí, investice vyšla zhruba na tři miliardy korun. Právě o podobnou investici má firma podle starosty Tomáše Spurného zájem i v Šumperku.

Zástupci šumperské radnice z tohoto důvodu již navštívili pilu této společnosti v rakouském Retzu nedaleko jižní Moravy. "Setkali jsme se s tamním starostou a nezazněl od něj jediný negativní názor," doplnil starosta Spurný.

Počet obyvatel v Olomouci klesl pod sto tisíc. Lidé se stěhovali například do Dolan nebo Horky

Nejnižší podíl městského obyvatelstva od roku 2000 má aktuálně Olomoucký kraj. Ve velkých městech regionu dochází k úbytku počtu obyvatel, nejvýraznější je tento trend v Přerově. Naopak v některých menších obcích v okolí měst se populace rozrůstá.

Výrobní linka této pily by podle údajů města byla schopna zpracovat kmeny do průměru zhruba 40 centimetrů. Podmínkou pro výstavbu závodu je zřízení železniční vlečky. Vyrobené dřevo by totiž měly přepravovat prakticky výhradně vlaky. "Průmyslová zóna je problematickým územím zatíženým řadou inženýrských sítí a dalších omezení. To limituje i zájem potencionálních uchazečů," podotkl šumperský starosta.

Průmyslovou zóna nesoucí označení PZ 4 by město mohlo začít nabízet budoucím investorům již v příštím roce. Jde o letošní největší investici, na kterou z městské pokladny poputuje zhruba 40 milionů korun. Město investuje do vybudování příjezdové komunikace a protipovodňových opatření, stavby cyklostezky, chodníku pro pěší a mostu přes Bratrušovský potok. Vše ostatní již bude ležet na bedrech budoucích investorů.

Průmyslová zóna PZ 4 má rozlohu zhruba 12 hektarů a je situována v nezastavěné části v prostoru mezi firmami SHM a Škoda Pars. Své sídlo by zde mohlo mít tři až pět firem. Počet se bude odvíjet od jejich prostorových požadavků.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Šumperk

Štítky Podnikání, průmyslová zóna, investice, pila, Šumperk, investor, Jeseníky, Tomáš Spurný, LABE WOOD s.r.o., CzechInvest, okres Litoměřice, Štětí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Šumperku by mohla vyrůst pila za dvě miliardy. Dřevo by vozila po železnici  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.