Na pomezí Valašska a Hané nedaleko obce Fryšták objevili olomoučtí archeologové důkazy o osídlení starém zhruba osm tisíc let. Na tomto místě působili v době kamenné první zemědělci, odborníci získali i poznatky o jejich bydlení a životě. Již tehdy si lidé stavěli rozlehlé vícegenerační domy, které do délky měřily až čtyřicet metrů.
Před výstavbou dalšího úseku dálnice D49 probíhá v katastru obce Fryšták záchranný průzkum, na lokalitu se zaměřili odborníci z Archeologického centra v Olomouci. Přitom se jim podařilo odkrýt sídlo z doby kamenné. Žili zde první zemědělci, kteří se na našem území usídlili.
Středa, 22. června 2022, 19:10
Padesátku žárových hrobů včetně uren již v letošním roce objevili archeologové při průzkumu lokality v olomoucké části Slavonín, kde se mají stavět rodinné domy. Místo experti zkoumají již od roku 2008, jde o nejrozsáhlejší osadu takzvané...
„Na základě charakteristické keramiky i reliktů do země zahloubených objektů datujeme osadu do šestého tisíciletí před naším letopočtem,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.
Výzkum u Fryštáku vedl tým archeologa Arkadiusze Tajera. Ukázalo se, že kromě obdělávání půdy měli zemědělci také pokročilé stavitelské dovednosti.
„První zemědělci bydleli ve vícegeneračních velkých a dlouhých domech, jejichž konstrukčními základy byly dřevěné sloupy částečně zakopané do země. Půdorysy těchto staveb, největší o délce 40 metrů a šířce 12 metrů, jsme objevili právě v lokalitě u Fryštáku,“ dodal v tiskové zprávě archeolog Tajer.
Odkrytí pravěké osady bylo pro archeology velkým překvapením. Fryšták je totiž místem, které je jinak na vykopávky velmi chudé. „K dnešnímu dni byla prozkoumána přibližně polovina lokality a záchranný archeologický výzkum zde bude pokračovat až do konce září,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.