U příležitosti padesátého výročí úmrtí Františka Doležela, který po válce vyšetřoval Krčmaňskou aféru a komunistický režim se mu za to tvrdě pomstil, vydala Vědecká knihovna v Olomouci publikaci Lubomíra Novotného Nikdy to nevzdám! Životní zápasy právníka Františka Doležela.
Autor knihy, historik Vědecké knihovny v Olomouci, Lubomír Novotný navázal na dříve vydanou knihu Krčmaňská aféra: tajemný pokus o atentát na československé ministry.
Publikace je fundovanou, odbornou historickou monografií. Obsahuje 480 stran, spoustu dobových a současných fotografií, map, archivních dokumentů, bohatý poznámkový aparát a seznam literatury a pramenů. Je v ní skryto pět let badatelské a terénní práce autora. Autor využil své právnické vzdělání a čerpal z řady dokumentů, z archivů i od pamětníků. Navázat kontakt s Doleželovou vnučkou Magdou Kment žijící v USA se bohužel nepodařilo. Novotný zjistil, že si v polovině devadesátých let do USA zřejmě odvezla truhlu, ve které byla i část rodinného archivu a osobní věci.
Pondělí, 8. srpna 2022, 19:04
Město Prostějov podpoří sedmdesáti tisíci korunami vydání knihy o Františku Doleželovi z Prostějova. Jako státní zástupce v roce 1948 vyšetřoval takzvanou Krčmaňskou aféru, která vedla k tehdejším komunistům. Režim ho za to po Únoru uvěznil a za...
Publikace je zasazena do kontextu historických událostí nejen Prostějova a střední Moravy, ale také do celostátního kontextu od dob starého Rakouska po devadesátá léta 20. století. Na její vydání finančně přispěly Olomoucký kraj, statutární města Prostějov a Olomouc a další sponzoři.
"Nemá smysl skicovat obrazy dobra a zla, černé a bílé či dobrého Západu a zlého Východu. Bylo by to mlácení prázdné slámy, komunistický režim není třeba usvědčovat. Příběhů, jaký se stal Františku Doleželovi, se událo na tisíce. Žádné rehabilitace, omluvy, restituce už je nikdy nemohly zhojit… Snahou autora bylo poukázat na sílu individua a nezdolnou vůli. Až nelidskou vůli a houževnatost člověka, na němž byla spáchána hanebná nespravedlnost, jež se v různých obměnách prohlubovala a rozšiřovala jak v čase, tak i personálně na další členy jeho rodiny," shrnuje v závěru publikace Lubomír Novotný.
Lubomír Novotný také analyzoval zpracování událostí po roce 1945 a poukázal na „bílá“ místa v naší historiografii. Některé z nich by chtěl zpracovat. "Takovým možným badatelským tématem by mohl být Jura Sosnar. Byl to neuvěřitelný hochštapler, přitom velice inteligentní, talentovaný, energický a průbojný muž, v poválečné Olomouci opravdu jako dravá štika v rybníce. Neméně zajímavou osobností by byl určitě také advokát, prostějovský činitel sociální demokracie, poslanec, poúnorový předseda Národního shromáždění, člen sociální demokracie a později komunistické strany Oldřich John," uvedl Novotný.
V Galerii Biblio v budově Vědecké knihovny v Olomouci v Bezručově ulici probíhá do konce září stejnojmenná výstava. Na ni naváže výstava v Galerii Špalíček v Muzeu a galerii v Prostějově od 11. listopadu 2022 do 2. února 2023, která bude doplněná o artefakty a dobové dokumenty vztahující se k Prostějovu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.