Zvyšující se ceny energií jsou problémem, se kterým se potýkají nejen domácnosti, ale například i nemocnice. Ta olomoucká však na energetických úsporách a udržitelnosti pracuje již dlouhodobě. Zateplováním budov či instalacemi fotovoltaických panelů.
"Patříme k těm nemocnicím, které se snaží chovat zodpovědně k životnímu prostředí. Součástí tohoto přístupu je i náš koncept energetických úspor, který je zakotven v Generelu rozvoje Fakultní nemocnice Olomouc a který již několik let realizujeme," vysvětlil v tiskové zprávě ekonomický náměstek FN Olomouc Tomáš Uvízl.
Podle Uvízla mohou být příkladem stavby, které v areálu nemocnice vznikly v posledních letech a byly vybudovány v pasivním energetickém standardu. Týká se to například pavilonu Y, ve kterém působí II. Interní klinika - gastroenterologická a geriatrická nebo ambulantního pavilonu Hemato-onkologické kliniky. "V tomto smyslu jsme v podmínkách českého zdravotnictví průkopníky," doplnil. Další oblastí je hospodaření s vodou. Téměř všechny nově budované objekty mají zelené střechy, které mají schopnost vodu zadržovat.
Pátek, 7. října 2022, 09:08
Další nemocnice v Olomouckém kraji omezují kvůli rostoucímu počtu nákaz koronavirem návštěvy. Fakultní nemocnici Olomouc, kde od středy platí zákaz návštěv na lůžkových oddělení, následují Nemocnici Hranice a nemocnice v Prostějově, Přerově a...
Úspory si v olomoucké nemocnici také slibují od získávání elektřiny ze sluneční energie. V současnosti je ve výstavbě prvních šest fotovoltaických sestav. Budou umístěny na Dětské klinice či na ubytovnách uvnitř areálu nemocnice. Další čtyři obdobné systémy jsou v přípravě. "Výkonem fotovoltaických článků rozhodně nepokryjeme celou nemocniční spotřebu elektřiny, ale i tak ročně ušetříme zhruba 420 megawatthodin," dodal hlavní správce FN Olomouc Vladimír Olejníček.
Kromě zateplování budov a dalších energetických standardů chce Fakultní nemocnice proniknout i do oblasti elektromobility. "Naším pilotním projektem bude zřízení prvních čtyř nabíjecích stanic," doplnil Olejníček.
Na současnou situaci reaguje vedení nemocnice také snahou nalézt úspory v provozu či urychlenou opravou energeticky náročných prostor. Pomoci mohou i zaměstnanci nemocnice. "Pro zaměstnance jsme zřídili mailovou adresu energie@fnol.cz. Na tuto adresu mohou zasílat případy plýtvání energiemi, se kterými se v rámci nemocnice setkali," doplnila vedoucí Odboru komunikace a marketingu FN Olomouc Veronika Jeřábková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.