Pozměněný přístup k řešení problematiky lidí bez domova má přinést nová zákonná úprava této oblasti. Poznatky z praxe získával také v Olomouckém kraji ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který o tématu debatoval mimo jiné se zástupci vedení městských policií. „Opakovaného protiprávního jednání se v Olomouci dopouští zhruba šedesát osob bez domova,“ přiblížil ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický.
Ve složité otázce bezdomovectví se podle Pavla Skalického z Městské policie Olomouc bude hledat jednotný způsob řešení jevů nebo jednání, které s touto oblastí souvisejí. To by měl v budoucnu obsáhnout nový zákon. „Jde i o způsoby pomoci těmto lidem například s přístřeším a pracovními příležitostmi. Druhou částí je eliminace protiprávního jednání, tedy záležitostí, které veřejnosti vadí. Že se tito lidé různě sdružují a pijí alkohol, jsou znečištění a znečišťují i například zastávky MHD,“ objasňuje ředitel Skalický a dodává: „Mohla by vzniknout i pracovní skupina ze strany odborných subjektů, které by mohly celou věc legislativně, a i z praxe posoudit a hledat směry, které by mohly tu situaci posunout dál.“
Sobota, 22. října 2022, 16:07
Takřka čtyři sta dětí plánuje z pěti ukrajinských měst plánuje obdarovat Arcidiecézní charita Olomouc. Vánoční svátky vrcholí na Ukrajině 6. a 7. ledna, dárky shromažďuje česká dobročinná organizace do 23. listopadu. Hračky, oblečení či výtvarné...
Právě setkání odborníků z různých organizací a institucí považuje za základní krok. „O bezdomovectví je napsáno dost literatury, jak vzniká, proč a podobně. Ale jde o způsoby řešení, aby se jednání zbytečně příliš nekriminalizovalo. A aby byla opatření jednotná, jinak by třeba tyto osoby vyhledávali některá města, která by byla benevolentnější než jiná,“ vysvětluje Pavel Skalický další podstatu říjnové schůzky s ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), náměstkem hejtmana Ivem Slavotínkem (KDU-ČSL) a kolegy z městských policií Uničov a Zábřeh.
Právě Olomouc je v kraji nejčastěji vyhledávaným místem pobytu osob bez domova, kterým poskytuje podle ředitele strážníků největší anonymitu i možnost žebrání a jiných protiprávních aktivit.
Sobota, 8. října 2022, 16:03
Sedmačtyřicetiletého muže z Olomoucka jen za letošní rok vezli policisté sedmdesátkrát na protialkoholní záchytnou stanici. Jedna hospitalizace v tomto zařízení přitom vyjde na dva až tři tisíce korun. Tentokrát zde střízlivěl z takřka tří promile...
„Charita a sociální služby pracují v Olomouci se stovkami klientů. Za městskou policii můžeme říct, že opakovaného protiprávního jednání se dopouští okolo šedesáti osob. Jde o alkohol, znečištění veřejného prostranství, žebrání před supermarkety a podobně. Jde o jednání, které balancuje na hraně protiprávnosti, ale je velmi nepříjemné pro ostatní občany,“ podotýká Skalický.
Výrazný otazník pak visí právě nad cestami, které by vedly k větší ohleduplnosti a dodržování zákonů. „Není to o tom ukládat pokuty v příkazním řízení na místě. Tito lidé jsou většinou nemajetní a pokuta je v podstatě nevymahatelná. Pokud jde jednání do správního řízení, tak ani potom to nemá efekt. Je to alfa a omega práce s osobami, které nejsou přizpůsobivé běžnému životu, jak ho chápou další občané,“ zdůraznil ředitel Městské policie Olomouc.
Trend bezdomovectví má podle něj ale v Olomouci klesající tendenci. To i díky dlouhodobému působení odborných skupin, sociálních služeb a charitativních organizací. „Lidé bez domova se dříve vyskytovali na čtyřiceti až padesáti místech. Máme poznatky, že došlo ke snížení počtu squatů na zhruba pětatřicet, které teď registrujeme. Objekty a místa strážníci navštěvují i ve vztahu na roční období a kontrolují, jestli tam jsou lidé v pořádku. Víme o nich a v případě potřeby třeba doručení nějakých písemností a podobně jsme schopní být nápomocni dalším složkám,“ uzavřel Pavel Skalický.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.