Kraj zve k poznání Arcibiskupské stezky. Trasa vede z Kopečku až na Velehrad

Autoři | Foto Olomoucký kraj

Příběh a trasu mezinárodní turistické Cyrilometodějské stezky přibližují v Olomouci nové propagační panely. Projekt se řadí mezi 48 certifikovaných Kulturních stezek Rady Evropy. Od Svatého Kopečku u Olomouce se mohou lidé vydat až na Velehrad po nově značené stezce nazvané Arcibiskupská.

Před budovou sídla Olomouckého kraje a krajského úřadu nedaleko hlavního vlakového nádraží si mohou zájemci prohlédnout informační panely o Cyrilometodějské stezce.

„Olomoucký kraj zajistil ve spolupráci s Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje a Centrálou cestovního ruchu Olomouckého kraje zhotovení propagačních panelů, které informují o projektu Cyrilometodějské stezky,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Barbora Svobodová.

Značená Cyrilometodějská stezka využívá trasy Klubu českých a slovenských turistů a čítá dohromady asi 750 kilometrů. Stávající směrovky turistického značení jsou doplněny modrým logem Cyrilometodejské stezky mezi vzdáleností a názvem cíle uvedeným na cedulce.

Projekt má hned několik cílů – posílit povědomí o cyrilometodějském a slovanském odkazu, společných hodnotách, přiblížení historie regionu a také podporu turistického ruchu.

Na Červené hoře těžká technika rozjezdila vzácnou tundru. Ochránci přírody zuří

Na vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika rozjezdila zdejší vzácnou a chráněnou tundru. Těžaři vyřezávali nepůvodní borovici kleč, v zemi po nich ovšem zůstaly hluboké erozní rýhy. Celý případ již prověřovala inspekce životního prostředí,...

 

Panely informují nejen o rozsáhlé síti dálkových tras, ale také o nově vyznačené stezce v Olomouckém kraji. Ta nese název Arcibiskupská a vede atraktivními místy po stávajícím turistickém značení ze Svatého Kopečku u Olomouce až na Velehrad.

„Vždy je skvělé, když se zážitky z výletů spojí také s něčím poučným. A právě to Arcibiskupská stezka nabízí. Trasa je vedena přes Velkou Bystřici, statutární město Olomouc, Velký Týnec, kolem Dubu nad Moravou a dál přes Tovačov, Kojetín a Kroměříž s mnoha zajímavými zastaveními,“ objasnila Milada Sokolová (ODS), uvolněná zastupitelka pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Cyrilometodějská stezka mapuje příběh Konstantina a Metoděje i jejich žáků a přibližuje historii slovanské kultury. Tradiční trasa míří přes Přerovsko na Svatý Hostýn a dále na Velehrad, kde se stezka sbíhá z různých směrů. 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Turistika, výlet, historie, Cyrilometodějská stezka, Arcibiskupská stezka, Olomoucký kraj, Olomouc, Velehrad, projekt, Kopeček (Bobravská vrchovina), Rada Evropy, Svatý Kopeček, cestovní ruch, Cyril a Metoděj, ODS

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.