Příběh a trasu mezinárodní turistické Cyrilometodějské stezky přibližují v Olomouci nové propagační panely. Projekt se řadí mezi 48 certifikovaných Kulturních stezek Rady Evropy. Od Svatého Kopečku u Olomouce se mohou lidé vydat až na Velehrad po nově značené stezce nazvané Arcibiskupská.
Před budovou sídla Olomouckého kraje a krajského úřadu nedaleko hlavního vlakového nádraží si mohou zájemci prohlédnout informační panely o Cyrilometodějské stezce.
„Olomoucký kraj zajistil ve spolupráci s Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje a Centrálou cestovního ruchu Olomouckého kraje zhotovení propagačních panelů, které informují o projektu Cyrilometodějské stezky,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Barbora Svobodová.
Značená Cyrilometodějská stezka využívá trasy Klubu českých a slovenských turistů a čítá dohromady asi 750 kilometrů. Stávající směrovky turistického značení jsou doplněny modrým logem Cyrilometodejské stezky mezi vzdáleností a názvem cíle uvedeným na cedulce.
Projekt má hned několik cílů – posílit povědomí o cyrilometodějském a slovanském odkazu, společných hodnotách, přiblížení historie regionu a také podporu turistického ruchu.
Úterý, 8. listopadu 2022, 17:08
Na vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika rozjezdila zdejší vzácnou a chráněnou tundru. Těžaři vyřezávali nepůvodní borovici kleč, v zemi po nich ovšem zůstaly hluboké erozní rýhy. Celý případ již prověřovala inspekce životního prostředí,...
Panely informují nejen o rozsáhlé síti dálkových tras, ale také o nově vyznačené stezce v Olomouckém kraji. Ta nese název Arcibiskupská a vede atraktivními místy po stávajícím turistickém značení ze Svatého Kopečku u Olomouce až na Velehrad.
„Vždy je skvělé, když se zážitky z výletů spojí také s něčím poučným. A právě to Arcibiskupská stezka nabízí. Trasa je vedena přes Velkou Bystřici, statutární město Olomouc, Velký Týnec, kolem Dubu nad Moravou a dál přes Tovačov, Kojetín a Kroměříž s mnoha zajímavými zastaveními,“ objasnila Milada Sokolová (ODS), uvolněná zastupitelka pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.
Cyrilometodějská stezka mapuje příběh Konstantina a Metoděje i jejich žáků a přibližuje historii slovanské kultury. Tradiční trasa míří přes Přerovsko na Svatý Hostýn a dále na Velehrad, kde se stezka sbíhá z různých směrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.