Také města a obce v Olomouckém kraji se připojí k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii či Mezinárodního dne studenstva. K výročí 17. listopadu 1989 zazní v Olomouci skladba ikonická Modlitba pro Martu. Ve Šternberku se uskuteční slavnostní koncert na počest státního svátku.
Připomínkou dvou významných studentských protestů proti totalitě v letech 1939 a 1989 bude 17. listopadu od 11 hodin tradiční pietní akt u Památníku bojovníků za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.
Olomouc se připojí také k celorepublikovým oslavám 17. listopadu. „Nezisková organizace Díky, že můžem pořádá oslavy již devátým rokem na Národní třídě v Praze, aby připomínala hodnotu života ve svobodě a demokracii. Olomouc se společně s dalšími městy připojí, a to reprodukcí známé písně Marty Kubišové Modlitba pro Martu, která ve čtvrtek 17. listopadu přesně v 17:11 hodin zazní z městského rozhlasu v ulicích,“ informovala mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.
Živá produkce Modlitby pro Martu se uskuteční tradičně přímo na Národní třídě v Praze, kde zazní hlasem herečky Bereniky Kohoutové. Živé vysílání z Národní třídy bude možné sledovat také přes facebookovou událost "Korzo Národní: Modlitba pro Martu".
Na 17:11 je v plánu také setkání v Prostějově u sochy T. G. Masaryka v centru města. „Již řadu let je v Prostějově krásným zvykem, že se v tento den, symbolicky v 17:11 hodin, setkávají na náměstí T.G. Masaryka prostějovští občané, kteří chtějí společně upozornit na to, že svoboda a demokracie nejsou prázdná slova. Zvláště v těchto měsících, kdy sledujeme statečný boj občanů Ukrajiny, je důležité si znovu připomenout, že i naše svoboda není samozřejmost,“ uvedli na sociálních sítích zástupci koalice Prostějov Na rovinu. Na programu bude také tradiční vytvoření hořícího havlovského srdce z malých čajových svíček.
Středa, 16. listopadu 2022, 06:50
Obyvatelé Hranic na Přerovsku mohou po dvouleté koronavirové pauze opět hlasovat o rozdělení peněz z takzvaného participativního rozpočtu. Město na něj vyčlenilo milion korun, mezi návrhy, které dostaly zelenou, je například lavička Václava Havla,...
Ve Šternberku si lidé připomenou výročí událostí 17. listopadu v kostele Zvěstování Panny Marie. „Varhany rozezní jeden z našich nejlepších improvizátorů Vladimír Roubal, na trubku ho doprovodí koncertní mistr Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Jan Verner a zpěvem naplní monumentální prostor kostela sopranistka Jana Koucká-Bínová a mezzosopranistka Edita Adlerová,“ informovala šternberská tisková mluvčí Irena Černocká.
Netradiční návrat do zachovalého objektu z dob minulého režimu nabízí 17. listopadu v minulosti přísně utajovaný objekt vojenské komunikační sítě v Přáslavicích nedaleko Olomouce.
Podzemní areál ze 70. let měl soběstačně fungovat i za podmínek válečného konfliktu či blízkého jaderného výbuchu. Na čtvrtek je připravena prohlídka ve 13 hodin a další o hodinu a půl později. „Žádné jiné datum se k historii bunkru neváže zřejmě více, než právě Sametová revoluce a konec studené války. Hodinová prohlídka je určená nejen fandům vojenské historie, ale všem, kteří se o nedávné minulosti naší vlasti chtějí dozvědět více,“ pozvali zástupci organizace Bunkr Přáslavice.
Čtyřpodlažní objekt podléhal nejvyššímu stupni utajení a byl kompletně odtajněn teprve v roce 2016. Jako jediný svého druhu na území České republiky a Slovenska je přístupný veřejnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.