Počasí dnes26 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Olomoučtí hygienici odhalili nebezpečné elektronické cigarety. Měly víc nikotinu, než je povolený limit

Nesprávně označené a nebezpečné elektronické cigarety objevili při pravidelných kontrolách pracovníci krajské hygienické stanice v Olomouci. Cigarety například obsahovaly více nikotinu, než je povolený limit, nebo chyběly informace o složení. Hygienici uložili dvě pokuty za osm tisíc korun.

Na Skřítku dnes policisté kontrolovali zimní výbavu. Co v ní nesmí chybět?

Na Skřítku v Jeseníkách dnes dopoledne policisté kontrolovali řidiče, jestli mají v pořádku zimní výbavu. Dívali na stav pneumatik a zjišťovali například to, zda motoristé nemají na sklech námrazu nebo na kapotě led, který by mohl ohrozit...

"V poslední době odhalují naši zaměstnanci značné množství nesprávně značených a nebezpečných jednorázových elektronických cigaret. Od začátku letošního roku bylo provedeno osm státních zdravotních dozorů, z nichž ve dvou případech byly v provozovně zjištěny nebezpečné jednorázové elektronické cigarety," potvrdila mluvčí krajské hygienické stanice v Olomouci Markéta Koutná.

Hygienici udělili prodejcům dvě blokové pokuty za osm tisíc korun a rozhodli o stažení nevyhovujících cigaret z prodeje. "Výrobky nejasného původu a neznámého složení mohou ohrozit zdraví spotřebitelů. Jedná se zejména o výrobky označené textem v angličtině, němčině a jiných jazycích, často s nadlimitním obsahem nikotinu nebo objemem nádržky," vysvětlila Koutná. Zabavené cigarety také neměly příbalový leták a povinné informace o všech složkách v náplni.

Správně označená jednorázová elektronická cigareta musí podle Koutné obsahovat povinné informace v českém jazyce, příbalový leták s podrobnými údaji a objem nádržky nesmí překročit dva mililitry. 

"Z dalších informací, které musí být na obalu elektronické cigarety uvedeny, se jedná zejména o identifikaci výrobce, distributora nebo dovozce se sídlem v EU. U výrobků s obsahem nikotinu musí být uveden celkový obsah nikotinu ve výrobku, přičemž maximum činí 20 miligramů na jeden mililitr, a obsah nikotinu v dávce. Další údaj, který na nesprávně označených výrobcích často chybí, je informace o uchování výrobku mimo dosah osob mladších osmnácti let," dodala v tiskové zprávě Koutná.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Krajská hygienická stanice Olomouc

Štítky kontroly, pochybení, pokuta, kouření, Olomoucký, nikotin, elektronická cigareta, Krajská hygienická stanice, Olomouc, Evropská unie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.