Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

VIDEO: Medaile s císařovnou Sisi i dobové plány. Demolice budovy v olomoucké nemocnici přinesla překvapivý objev

Když při postupné demolici nejstarší budovy Fakultní nemocnice Olomouc pracovníci opatrně vybourávali ze zdi mramorovou pamětní desku, čekal na ně nečekaný objev. Ve stěně stavby přezdívané Franz Josef byla ukrytá časová schránka z roku 1896, kdy byl unikátní nemocniční pavilon dokončen. V té době vládl na našem území právě předposlední císař z habsburské monarchie, podle kterého nese stavba své neoficiální jméno.

Zprávy o průběhu stavby, zdravice budoucím generacím, pamětní medaile a mince, to vše obsahovala kovová časová schránka, kterou předči ukryli ve zdech vstupního vestibulu budovy z roku 1896. „Na světlo světa se po dlouhých desetiletích dostala ve středu 15. února 2023, kdy byla deska opatrně demontována, aby mohla být uchována na památku a případnou budoucí instalaci do nového pavilonu B. Nález kovové kazety byl značně překvapivý, v současné době o jeho existenci neměl nikdo tušení,“ prozradil v tiskové zprávě mluvčí olomoucké nemocnice Adam Fritscher.

K otevření schránky byli proto vedle zástupců vedení nemocnice přizváni také památkáři. „Po zkušenostech s nálezy podobných tubusů na jiných místech lze očekávat, že ve schránce bude pamětní zápis z roku 1896, kdy byla budova dokončena, dále medaile, mince či dobový tisk. S těmito objevy se v historických objektech setkáváme poměrně často, z poslední doby mohu jmenovat například věže olomoucké radnice či takzvaného červeného kostela na třídě Svobody,“ konstatoval zástupce vedoucího Státního okresního archivu Olomouc Miroslav Koudela krátce před otevřením schránky.

A jeho odborný odhad se ukázal jako téměř zcela přesný. Kazeta obsahovala vedle zdravice z 16. listopadu 1896 také seznam zaměstnanců zemských úřadů včetně nově zřízené olomoucké nemocnice z téže doby či technickou dokumentaci ke stavbě Zemských ústavů, což byl tehdejší název nemocnice. Kromě nákresů byl součástí obsahu schránky také rozpočet stavby v rakouských zlatých a seznam dodavatelů, dále mince v hodnotě jedné zlatky, jedné rakouské koruny, dvaceti, deseti, dvou a jednoho haléře.

Odborníci vytáhli ze schránky také pamětní medaile z roku 1879 s portrétem císaře Františka Josefa a jeho manželky Alžběty Bavorské tedy populární Sisi. „Aby všem překvapením nebyl konec, ukázalo se navíc, že schránku už byla v minulosti dvakrát otevřena. To dokazují písemné záznamy ze srpna 1919 a června 1945, přiložené k těm původním. Objevitelé kazety po skončení druhé světové války ke svému poselství navíc přidali dle dobových zvyklosti otevřený hold sovětskému vůdci Stalinovi a tehdejšímu československému prezidentu Benešovi,“ přiblížil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc.

FOTOGALERIE: Loučení s nejstarší budovou olomoucké nemocnice. Nahradí ji superpavilon za čtyři miliardy

Před sto dvaceti sedmi lety se tehdy nová budova olomoucké nemocnice dočkala slavnostního vysvěcení a začala sloužit zdravotníkům a nemocným lidem. Za několik měsíců už po dominantě areálu Fakultní nemocnice Olomouc zbydou jen fotky, videa a...

Podle zástupců památkářů a nemocnice jsou asi nejzajímavější částí původního obsahu časové schránky podrobné technické zprávy a dokumentace ke stavbě budovy, které zachycují tehdejší cenové poměry a podrobně seznamují čtenáře se jmény a původem dodavatelů materiálu a provedených prací. „Vzhledem k době, kdy první pavilon Zemských ústavů vznikal, jsme o tehdejších detailech stavebních prací byli již doposud velmi dobře obeznámeni. Nalezené dokumenty přesto přinášejí mnoho zajímavých informací a třeba nám budou inspirací pro již chystanou stavbu nového pavilonu B po demolici toho původního,“ řekl s úsměvem a nadsázkou ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Za přibližně čtyři roky a čtyři miliardy korun má na místě právě ničené budovy Franz Josef vzniknout ještě rozsáhlejší pavilon, který se stane novým centrem olomoucké fakultní nemocnice a poskytne možnosti nejmodernější špičkové medicíny.

Jaký bude další osud nálezu, je nyní předmětem domluvy mezi památkáři a vedením nemocnice. O zajímavá poselství minulých generací by se nemocnice mohla podělit i s veřejností. „Ve hře je krátkodobá expozice, která by veřejnosti a především zaměstnancům FN Olomouc představila objevené pamětihodnosti. Poté by se tubus obohacený o zápis ze současnosti mohl i s pamětní deskou vrátit symbolicky již do nového zdiva budoucího pavilonu B,“ řekl mluvčí Fritscher s tím, že je také možné, že na doporučení odborníků zamíří do schránky pouze kopie původních předmětů, zatímco originály skončí bezpečně uložené v k tomu určených a klimatizovaných prostorách státního archivu.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Časová schránka, kazeta, památka, odkaz, medaile, nemocnice, Olomouc, demolice, Franz Josef, Fakultní nemocnice Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Medaile s císařovnou Sisi i dobové plány. Demolice budovy v olomoucké nemocnici přinesla překvapivý objev  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.