Olomoucký magistrát vymáhá od roku 2013 pohledávky ze správních a rozhodovacích činností. Ke konci loňského roku evidovala více než 24 tisíc případů v hodnotě přes sto milionů korun.
Město má dva způsoby, jak pohledávky vymáhat. V první řadě jej řeší oddělení vymáhání pohledávek ekonomického odboru. „To zjišťuje informace o dlužnících ve vztahu k jejich případnému zaměstnání, popřípadě pobírání příjmů postavených na roveň mzdy a současně informace o prostředcích na bankovních účtech těchto dlužníků,“ vysvětlil proces v tiskové zprávě ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (SpOLečně). Pokud takový majetek zjištěn není, jsou jednotlivé případy postupují k vymáhání soudnímu exekutorovi.
Středa, 1. března 2023, 14:37
Na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci probíhá hloubková kontrola všech doktorandských programů. Odstartovala ji kritika jedné disertační práce a zjištěné nedostatky v příslušném studijním programu. Problém nedávno řešila vědecká...
Vymáhaní prostřednictvím soudního exekutora tak představuje druhý způsob vymáhání pohledávek. K 30. lednu přesáhl objem pohledávek hranici 104 milionů korun ve více než 23 tisících vymáhacích případech. „Počet zcela vymožených případů byl 7 298 s objemem přes 25 milionů korun,“ doplnil Pavel Konečný z tiskového odboru magistrátu.
Pro rok 2022 předpokládalo město vyšší počet případů. „Zhoršená ekonomická situace zvýšila počet pohledávek proti předchozímu roku o třetinu,“ upřesnil Bačák. Během minulého roku se také čtyřikrát zvyšovala nezabavitelná částka, meziročně jde o skok z 8 846 na 11 104 koruny. Obdobnou situaci očekává magistrát i letos.
Za rok 2022 bylo exekutorskému úřadu předáno k vymáhání 652 nových pohledávek v objemu 6,1 milionu korun. Lidé nejčastěji dluží ekonomickému odboru, odboru agendy řidičů a motorových vozidel a také městské policii.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.