Po takřka roce důležitých příprav představila olomoucká dobročinná organizace Dobré místo pro život plány na proměnu zahrady v areálu hospice na Svatém Kopečku. Venkovní prostory zařízení, kde vážně nemocní lidé tráví své poslední chvíle, chtějí kompletně přebudovat a také zpřístupnit veřejnosti. I odstranění tabu spojeného s umíráním je jednou z myšlenek, které projekt Otevřeme zahradu zastává.
Mnoho hodin znatelné brigádnické práce už proběhlo od loňska v zanedbané zahradě Hospicu na Svatém Kopečku v Olomouce. Ještě více úkolů ale stojí před týmem lidí ze spolku Dobré místo pro život. Ti ve spolupráci s odborníky připravují vše podstatné pro komplexní rekonstrukci lokality, která je veřejnosti nyní skrytá.
Celý projekt přitom podle jeho iniciátorky Věry Zukalové z Dobrého místa pro život vznikl náhodou. „Po delší době jsem navštívila Hospic na Svatém Kopečku, protože se zde změnilo vedení a chtěly jsme se poznat s paní ředitelkou Šťastnou. Při prohlídce jsme spolu stály na terase a já se jí jen tak zeptala, co je ta džungle dole. Odpověděla mi, že zahrada a já byla šokovaná. Sama jsem prošla před pár lety onkologickou léčbou a po každé chemoterapii jsem chtěla do lesa. Přišlo mi líto, že lidé, kteří odchází ze života, nemohou strávit čas v přírodě, mezi květinami a pod stromy,“ vysvětluje počátek rozsáhlého počinu organizátorka celé řady charitativních akcí.
Úmysl zkrášlení a zpřístupnění jedinečné zahrady představili zástupci dobročinného spolku o víkendu na charitativním plese, jehož výtěžek zamíří na sbírkové konto určené právě pro přeměnu venkovní části hospicu. „Záměr se lidem moc líbil a doufáme, že se nám podařilo pro tuto myšlenku nadchnout spoustu dobrovolníků a podporovatelů. Chtěla bych to zvládnout bez dotací. Nikdy jsme je nevyužívali, myslím si, že si primárně máme pomoci mezi sebou. Když například i maminka na mateřské věnuje sto korun měsíčně, tak bude mít k místu vztah a zahrada bude dál žít. Spojení lidí s místem bude jiné, než když se vyžádají peníze třeba z Evropské unie. Když to lidé přijmou za své,“ vysvětluje předsedkyně spolu Dobré místo pro život.
Úterý, 7. března 2023, 06:36
Od začátku letošního roku převzal Hospic na Svatém Kopečku u Olomouce do provozování také dvojici terénních služeb, které poskytovala dříve Charita Olomouc. Cílem organizací je rozšířit služby a povědomí o možnostech domácí paliativní péče.
V realizačním týmu se o propracované vizualizace jako dobrovolníci postarali oceňovaný architekt Miroslav Pospíšil nebo uznávaný krajinářský architekt Petr Mičola. „Nechtěli jsme dělat jen hurá akci, že zasadíme kytky a tím to končí. Chtěli jsme to pojmout odborně, ujasnění filozofie a tvorba vizualizací zabrala téměř rok,“ podotkla Věra Zukalová.
Zahradu se během brigád podařilo vyklidit a nyní zbývá zbourat několik zchátralých objektů, které jsou ve vlastnictví města Olomouce. V místě staré zastávky či bývalé hasičárny by mělo vzniknout prosklené propojení ulice se zahradou hospice.
„Celá akce má několik fází. Jako první bychom chtěli prodloužit terasu budovy hospice a dovést ji do zahrady. Aby klienti měli v létě už blíže přírodě. Ve druhé etapě by se budoval výtah pro přesun klientů do prostor zahrady, ta se bude následně ještě významně vylepšovat. V závěrečné fázi pak vznikne objekt kavárny,“ objasnila Zukalová.
Se zájmem podpořit dobročinný projekt už spolek oslovila řada lidí i institucí, mezi nimi třeba také Zoo Olomouc či fotbalisté Sigmy. „Kluci budou v zahradě pracovat v dubnu na brigádě. Firma ReFitClinic a Lázně Slatinice uspořádají 3. června pochod takzvaný Dobrošlap z lázní do zahrady, kde budou na účastníky čekat například špekáčky, cimbálovka a pojízdná kavárna. Na pomoc přišel také golfový klub GOLF Resort Véska, který uspořádá pod hlavičkou Dobrého místa pro život charitativní golfový turnaj,“ přidala několik příkladů předsedkyně spolku a s odhodláním dodala: „Potřebujeme třicet milionů. Ale nebojíme se toho.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.