Během července vyjížděli záchranáři v Olomouckém kraji k více než 350 případům obtíží, které se typicky pojí s letním obdobím. Podle poznatků záchranných složek se častěji dějí situace, při kterých je potřeba vydat se na pomoc lidem do těžko přístupných míst. Se zdravotníky tak musí spolupracovat hasiči nebo Horská služba. Ročně se takovýchto komplikovaných případů stanou desítky.
Středa, 5. července 2023, 10:03
Mobilní aplikace Záchranka pomohla při život ohrožujícím stavu hluchoněmému cyklistovi, se kterým mohli díky programu komunikovat zdravotníci, najít ho a zajistit potřebnou péči. S mužem, kterého nedaleko Kozlova postihly zdravotní potíže,...
Například ve středu odpoledne si sedmiletý chlapec v obci Lipová-lázně na Jesenicku vrazil brzdovou páku do stehna. Při sjíždění trailů nezvládl poslední zatáčku a z kola nešťastně spadl. Právě Jeseníky a Rychlebské hory s vyhlášenou sítí trailů lákají cyklisty i turisty v Olomouckém kraji nejvíce.
K další komplikované situaci došlo ve středu dopoledne v Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Při túře tam zkolabovala šestnáctiletá dívka, kterou musela Horská služba nejdříve přenést obtížným terénem a následně byla vrtulníkem transportována do ostravské nemocnice.
Aby se podobným situacím předcházelo, nebo se usnadnila a urychlila dostupnost pomoci, vydali olomoučtí hasiči několik doporučení a pravidel, kterými by se měli turisté řídit. „Mezi ty nejdůležitější zásady patří nepřeceňovat své síly a schopnosti a zároveň mít neustále povědomí o tom, kde jsme a sledovat své okolí,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.
V přírodě bývá složité určit svou přesnou polohu, která je však pro záchranu klíčová. Nejpřesnější je při volání o pomoc uvést GPS souřadnice z mobilního telefonu, nebo využít aplikaci Záchranka, která automaticky odešle přesnou polohu záchranné službě. „Pokud situace neumožňuje použít mobilní zařízení, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení, vodní toky a nádrže nebo také památní místa, jako jsou pomníky či kaple," vysvětlila mluvčí.
Pomoci mohou také body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině, která jsou označena jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který záchranářům usnadňuje lokalizaci. Takováto místa hasiči také využívají k přesnějšímu určení rozlohy lesních požárů.
Hasiči také doporučují nepodceňovat podmínky na českých horách a zvolit vhodné oblečení i obutí, přibalit dostatek vody a turistickou lékárničku. „V případě rychlé změny počasí a možných bouřek opusťte hřebeny hor. V lesích pak při silném větru udržujte ostražitost, mohou hrozit pády stromů,“ doplnila Balážová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.