Hasiči se specializací na potápění se při pravidelném tréninku ponořili pod hladinu lomu ve Výklekách na Přerovsku. V unikátních záběrech ukázali, jak to vypadá na dně oblíbeného lomu, a odhalili tajemství, která se v tichém vodním světě nacházejí.
"Potápěči z Olomouckého kraje musejí ročně pod hladinou strávit minimálně 10 hodin. Většinou je to ovšem dvojnásobek. Výcviky absolvují dvakrát měsíčně. Součástí týmu potápěčů v našem kraji jsou také nováčci, kteří se zacvičují, aby mohli projít všemi potřebnými kurzy a zkouškami a získat tak oprávnění pro potápěčskou zásahovou činnost," vysvětlila mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Potápěči jsou na třech stanicích, mají nepřetržité služby a střídají se s potápěči z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Zasahují například u tonoucích osob nebo lidí probořených do ledu, různých pádů do vodních toků, vyhledávání utonulých a pohřešovaných osob nebo vyzvedávání předmětů a vozidel z vody.
Středa, 16. srpna 2023, 14:31
Zloděje, který se v ukradené bílé Toyotě snažil uprchnout do Polska, pronásledovali v noci na dálnici u Olomouce policisté. Cizinec se chvílemi řítil rychlostí skoro dvě stě kilometrů za hodinu, zastavily ho až zátarasy a policejní vůz u Nemilan.
"Aby se hasič stal potápěčem, musí splňovat kritéria daná interními předpisy. Především musí projít speciální lékařskou prohlídkou, splnit plavecké testy a úspěšně absolvovat úvodní potápěčský kurz. Ale ani pak nemůže být z bezpečnostních důvodů nasazován u všech mimořádných událostí a do libovolných hloubek," upozornila mluvčí hasičů. Takový potápěč musí prokázat příslušný počet ponorů v určitých hloubkách.
"Potápěč s nejvyšší kvalifikací instruktora potápění pak na základě minimálně čtyřleté praxe a po více než 100 napotápěných hodinách může zasahovat i v hloubce větší než je 40 metrů, aniž by měl přímý výstup k hladině. Potápěči každoročně absolvují odbornou přípravu a mnoho hodin výcviků," dodala Balážová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.