Celé Československo se ve zmenšené podobě vměstnalo do pavilonu A olomouckého výstaviště při dalším ročníku podzimní zahradnické výstavy Flora. Od čtvrtečního rána panoval ruch nejen v prostorách hlavní expozice, ale také v dalších budovách a ve Smetanových sadech, kde návštěvníci nakupovali od stánkařů nejrůznější sortiment nejen pro své zahrádky.
Výstava Flora – Hortikomplex začala ve čtvrtek 5. října a podle tradičního modelu potrvá až do nedělního odpoledne 8. října. Tentokrát nese akce podtitul Společné kořeny.
Letošní hlavní expozice totiž vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou.
„Středobodem hlavní expozice bude Československá republika osázená skutečnými stromy a prozářená floristickou výzdobou. Po bocích pavilonu a nad hlavami návštěvníků bude prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých, moravských i slovenských producentů ovoce a zeleniny,“ upozornila i na atraktivní zavěšené instalace Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
Autory hlavní expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Díky jejich projektu je v pavilonu A o rozloze přibližně čtyř tisíc metrů čtverečních rozmístěno téměř 30 tun tuzemské zeleniny a ovoce, čtyři a půl tisíce řezaných i hrnkových květin a také padesát stromů. Floru v centrální části expozice doplňuje i naznačení české fauny, mezi stromy v mapě České a Slovenské republiky jsou také vycpaná zvířata.
Středa, 4. října 2023, 09:16
Okolo dvaceti tisíc lidí zavítá každoročně na podzimní etapu výstavy Flora v Olomouci. S vysokou návštěvností se pojí i výraznější dopravní zatížení města. Řidiči by na trase k parkovacím plochám měli při cestě zejména ze severního či západního...
„Prvotní koncept hlavní expozice vzniká v únoru či březnu. Finální stavba je záležitostí přibližně dvou týdnů velmi intenzivní práce, podílí se na tom až třicet lidí a další spolupracovníci,“ podotkl mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.
Po prohlídce hlavního pavilonu zamířila už ve čtvrtek početná návštěva i do dalších expozic a také na zahradnické trhy, které nabízí rozmanité produkty od více než 120 prodejců. „Významným benefitem zahradnických trhů je také kontakt s odborníky, kdy mohou návštěvníci získat cenné rady ke konkrétní oblasti, která je zajímá. Jde o velkou přidanou hodnotu. Do toho zapadá i řada přednášek a workshopů, které jsou součástí programu podzimní Flory,“ dodal mluvčí Poláček.
Intenzivní vůně bylin a koření zasáhne smysly návštěvníků také například v historické oranžerii. Expozici v těchto prostorách zajišťují znalci ze spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.