Hasiči v Olomouckém kraji vyjíždí každý rok ke stovce požárů, které vznikly v souvislosti s topením. Před začátkem topné sezóny proto radí, aby si lidé nechali zkontrolovat technický stav topidla nebo komínu, což je v řadě případů i povinné podle legislativy. Drobná úspora za nepozvání odborníka se může později nelítostně vymstít.
„Ročně vyjíždíme v kraji v průměru ke stovce požárů, které vznikly v souvislosti s topidly či spalinovými cestami,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. Proto hasiči doporučují nechat si jejich stav zkontrolovat před začátkem zimy.
Kromě kontroly hasiči také doporučují dodržovat bezpečné vzdálenosti všech hořlavých předmětů od topidla. A to i při stavbě. Na konci letošního února například hasiči vyjížděli k požáru střechy rodinného domu ve Šternberku. U stavby domu nebyly podle hasičů dodrženy stavební normy týkající se vzdálenosti dřevěných trámů od komínu. „Od trámu v komíně se poté požár rozšířil na střechu a půdní prostor,“ vysvětlila Balážová.
Neděle, 17. září 2023, 10:06
Olomoučtí hasiči zveřejnili videozáběry, na kterých názorně ukazují, jak by se nemělo parkovat, vytvářet záchranářskou uličku nebo předjíždět, když s těžkými automobily naplněnými vodou jedou k zásahu. V řadě případů rozhodují o záchraně životů při...
Dále hasiči radí topit vhodným palivem, které je nutné také adekvátně skladovat. Při pálení odpadu se totiž snižuje životnost kotle i spalinových cest. Pozor by si měli lidé dávat i na popel. Skladovat by se měl v nehořlavých nádobách mimo ostatní odpad až do úplného vychladnutí, klidně i více než čtyři dny.
Více se mohou lidé o požární bezpečnosti dozvědět také v pátek 13. října na dni otevřených dveří. Den požární bezpečnosti se bude konat na všech hasičských stanicích v Olomouckém kraji.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.