Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Tisíce stromů na zemědělské půdě na Libavé. Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří jak v lesích, tak na zemědělské půdě, vysazují ve velkém stromy. Ve vojenském újezdu Libavá by měly v následujících letech růst tisíce ovocných i lesních dřevin. Jedná se o projekty takzvaného agrolesnictví, které kombinuje lesnictví a zemědělskou výrobu.

Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) spustily velké agrolesnické projekty. Ty spočívají v kombinaci lesnického a zemědělského hospodářství. Konkrétně hodlají vysadit v zemědělské krajině ve vojenském újezdu Libavá a v Ralsku tisíce třešní, jabloní, hrušní či višní, ale také javorů, jeřábů, buků nebo vrb. VLS informovaly, že stromořadí vznikají podle projektů krajinných architektů.

Státní podnik je druhým největším lesním hospodářem v republice a operuje také na sedmi tisících hektarech zemědělské půdy. Tento týden spustily agrolesnické projekty, které by měly přispět ke zlepšení zemědělských lokalit v jejich správě. „Založení agrolesnických systémů chápeme jako rozšíření současné diverzity podnikového zemědělství, které je založeno jak na hospodářském, tak na environmentálním záměru,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Roman Vohradský.

Pravá zabijačka, koncerty i punč. Letní kino chystá adventní program

S příchodem podzimního sychravého počasí ukončilo olomoucké letní kino promítací sezónu. Letos ale podnik Letňák, který je v těsné blízkosti kina, chystá vůbec poprvé kulturní program i během adventu. Krom teplého punče a svařáku láká podnik na...

Lesníci si od projektu slibují zvýšení biodiverzity jejich zemědělských lokalit a zlepšení podmínek pro drobné živočichy i pasoucí se hospodářská zvířata. Zemědělský program je totiž postaven na chovu skotu a většinu ze sedmi tisíc hektarů zemědělské půdy ve správě státního podniku tvoří pastviny.

„Systém, který vzniká na Libavé, je svého druhu prototypem agrolesnictví pro prostředí VLS. Je založen výlučně na lesních dřevinách a jde o systém, na němž se chceme učit, jak agrolesnictví funguje,“ popsal ředitel divize zemědělské výroby Jaroslav Kratochvíl.

V Ralsku agrolesnický model vychází zase z požadavků místních lesníků a jeho hlavním cílem je podpořit ochranu zdejších lesů. Tím se také liší skladba vysazovaných dřevin. Zatímco v Ralsku porostou vrby, jabloně, slivoně a hrušně, na Libavé mají prim lesní odrůdy ovocných dřevin – třešeň ptačí a jabloň lesní. Dále potom javory, lípy, duby a buky.

Celkem chtějí lesníci do zemědělské krajiny na Libavé a v Ralsku vysadit aktuálně na 4 a půl tisíce stromů. „V první fázi chceme agrolesnictví založit na necelých 45 hektarech půdy, celková strategie počítá se stohektarovou rozlohou. Podmínky jsou takové, že na každý hektar zemědělské půdy připadá stovka stromů,“ doplnil v závěru Kratochvíl.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vojenské lesy a statky ČR

Štítky ovocné stromy, lesní odrudy, Libavá, Olomoucko, Vojenské lesy a statky ČR, agrolesnictví, VLS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tisíce stromů na zemědělské půdě na Libavé. Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.