FOTOGALERIE: Jedinečná ptačí říše v Přerově. Po rekonstrukci se otevře muzeum Ornis

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Ornitologická stanice (ORNIS) v Přerově otevře po takřka tříleté rekonstrukci své prostory návštěvníkům z řad veřejnosti. Ti se mohou těšit zejména na jedinečnou expozici Ptáci České republiky. Rozsáhlá proměna odborného a popularizačního centra ornitologie nedaleko přerovského parku Michalov vyšla na přibližně 120 milionů korun.

V Bezručově ulici nedaleko historického parku Michalov září zrekonstruovaná budova ORNIS, tedy Ornitologická stanice při Muzeu Komenského v Přerově. Po dokončení stavebních prací, jejichž součástí byla výstavba další budovy, se rozběhla příprava propracované výstavy Ptáci České republiky. Ta je svým rozsahem v tuzemsku zcela unikátní.

„Žádná podobná expozice, jakou tu máme, v České republice není a nebude, což říkám se znalostí sbírkových možností dalších institucí,“ říká vedoucí ornitologické stanice Josef Chytil.

Přes vysoké dveře se z foyer budovy dostanou návštěvníci do potemnělého prostoru, kterému dominují rozmanité vitríny a hlavně nasvícené exponáty. Podle vedoucího Chytila bylo hlavním záměrem upoutat na exponáty a vše ostatní potlačit. Vystavených opeřenců je ve dvou sálech přes 580 a jde o zástupce 365 druhů ptáků, které byly zjištěny na našem území. V první části jsou k vidění nepěvci a v dalším pak pěvci. Nejen zvídavé přírodovědce z řad školáků zaujme také interaktivní části výstavy či malý kinosál, ve kterém mohou zhlédnout některý ze šesti připravených snímků.

Divadelní zážitek jako podpora v těžkých chvílích. V Olomouci probíhá projekt Zahrajte si na Ježíška

Moravské divadlo v Olomouci letos navazuje na první ročník benefičního projektu Zahrajte si na Ježíška, jehož hlavní podstatou je podpora maminek trpících poporodními depresemi a rodin, které pečují o hendikepované děti. Dárkové šeky na divadelní...

Ne pouze zrakem, ale i sluchem mohou lidé v budově ORNIS poznávat ptačí říši. K dispozici jsou totiž panely či tlačítka, díky kterým je možné přehrát typický zvukový projev ptactva. „Zvukový koutek je hotový, jsou tam k dispozici zvuky všech druhů ptáků, které máme k expozici. Je to určitě zajímavá věc, kterou nebylo jednoduché zajistit. Byla to jedna ze záležitostí, kterou jsme nakupovali v zahraničí. Z Francie jsme pořídili zvukový archiv všech druhů ptáků České republiky,“ zmínil ornitolog Chytil.

Pro badatele z ornitologické stanice je značným přínosem i nový moderně zařízený depozitář, který má podle Josefa Chytila ještě dostatečnou kapacitu pro další rozšiřování sbírky. Ta nyní čítá asi osm tisíc ptáků a přes 12 tisíc vajec. Mezi nejvzácnější uložené exponáty patří například kakapo soví, nelétavý papoušek z Nového Zélandu.

Výstavba první ornitologické stanice v Přerově se datuje do roku 1937. Nyní má za sebou jedinečný muzejní prostor další ze svých rozsáhlých úprav a v sobotu 2. prosince 2023 od 14 hodin opět přivítá malé i velké příznivce přírody a ptactva. „Všichni jsme zvědaví a vzhledem k prvotním ohlasům pozvaných hostů si myslím, že hodnocení návštěvníků budou stát za to,“ věří vedoucí ORNIS Josef Chytil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ptactvo, ptáci, ornitologie, ornitologická stanice, Ornis, Přerov, Muzeum Komenského, Olomoucký kraj, rekonstrukce, investice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.