Policie varuje, že spolu s adventním časem každoročně roste počet kapesních krádeží. Zloději využívají přeplněných nákupních center a tlačenicích na trzích, lidé navíc mají tendenci ztrácet pozornost a nebezpečí kapesních krádeží podceňují. Policisté doporučují nikdy nenechávat peníze a doklady v batohu nebo kabelce a naopak je nosit ve vnitřních kapsách blízko u těla.
„Rozsvícení vánočního stromku, adventní trhy, nebo nakupování vánočních dárků jsou chvíle, při kterých si mnozí z nás neuvědomují zvýšenou míru rizika krádeží a přestávají být obezřetní,“ varuje v tiskové zprávě mluvčí policistů Richard Hrdina. Zloději se nemusí zaměřit jen na peněženky a obsah kabelek, ale i na nakoupené vánoční dárky. Policisté evidují každý rok v období před Vánoci nárůst kriminality a to hlavně v oblasti krádeží.
Nejčastější případy jsou zmíněné kapesní krádeže, odcizení kabelek odložených v nákupních košících, peněženek vybraných z batohu na zádech ale i krádeže věcí ze zaparkovaných vozidel. Podle Hrdiny jdou takovým zločinům oběti naproti nedostatečnou pozorností. „Zloději využívají chvilkové nepozornosti nakupujících a velice jim k tomu také napomáhá nedbalé zacházení s osobními věcmi jejich obětí,“ popisuje smutnou realitu policejní mluvčí.
Hlavním doporučením je mít své osobní a cenné věci neustále pod kontrolou. V ideálním případě bychom měli nosit peněženku ve vnitřní kapse oděvu, přímo na těle. Nosit cennosti v batohu nebo tašce přes rameno není zdaleka tak bezpečné, jak se zdá. „V davu lidí si totiž nemáte skoro šanci povšimnout, že tato příruční zavazadla někdo rozepnul a odcizil vám věci. To, že jste byli okradeni pak zjistíte nejčastěji až u pokladny,“ vysvětlil Hrdina.
Auta, ve kterých jsou viditelně na sedačkách umístěny nákupní tašky plné dárků, jsou pro zloděje velkým lákadlem. Hrdina proto doporučuje nenechávat na viditelných místěch nic, co může vypadat cenně. „Vždy je také potřeba se přesvědčit, že jste svá vozidla řádně uzamkli, protože novodobí nenechavci používají velmi často rušičky signálu, kterými vyruší signál při uzamykání vozu a tím pádem nedojde k jeho uzamčení. Stále platí tedy pravidlo, že je nejlepší po zmáčknutí dálkového ovládání zatáhnout za kliku a tím „po staru“ zkontrolovat řádné uzamčení,“ dodal Hrdina.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.