Silně mrazivé počasí posledních dnů představuje kritické období pro osoby bez domova. S člověkem, který hledal azyl na nevhodném místě, se potýkali strážníci Městské policie Olomouc. Starší muž se dožadoval přenocování na záchytce, odkud ho po vystřízlivění propustili.
V pondělí odpoledne operační středisko Městské policie Olomouc přijala oznámení z protialkoholní a záchytné stanice, které sídlí v areálu vojenské nemocnice na Sušilově náměstí. „Důvodem byl starší muž, který se měl pohybovat po dvoře areálu tohoto zdravotnického zařízení a neustále bouchat na vstupní dveře. Dotyčný byl toho dne ze záchytky propuštěn a opět se snažil dostat dovnitř. Hlídce na místě osmašedesátiletý muž řekl, že je mu zima a chce se na záchytce vyspat, protože zde byl minulou noc,“ vysvětlil mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle.
Středa, 2. listopadu 2022, 15:07
Pozměněný přístup k řešení problematiky lidí bez domova má přinést nová zákonná úprava této oblasti. Poznatky z praxe získával také v Olomouckém kraji ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který o tématu debatoval mimo jiné se zástupci...
Záchytka v Olomouci plní službu specializovaného zařízení pro osoby intoxikované alkoholem pro celý Olomoucký kraj. Jeden pobyt na záchytné stanici je zpoplatněn částkou dva tisíce korun při platbě v hotovosti. Ještě o tisícikorunu víc by měl člověk, který musel využít služeb záchytky, uhradit v případě pozdější platby na fakturu.
Jen za prvních 11 měsíců minulého roku olomoučtí strážníci zajistili okolo 350 převozů silně podnapilých lidí. Protože muž seniorského věku měl podle policistů dostatečné oblečení a nebyl zraněný, odkázali ho na vhodnější zařízení, kterým je noclehárna olomoucké charity. Apel uniforem muž vyslyšel a z areálu nakonec v klidu odešel. V pobytových službách azylových domů je podle zástupců dobročinné organizace každoročně s příchodem zimy naplněna kapacita.
Pondělí, 8. ledna 2024, 13:11
Teprve patnáctiletého chlapce přistihli policisté za volantem auta v Prostějově. Ukázalo se, že mladý neřidič je podle orientačního testu pod vlivem omamných látek. Místo na projížďce měl navíc být v dětském domově s nařízenou ústavní výchovou....
I přes možnost využití nocleháren se některé osoby bez domova i v zimním období pohybují pouze venku. Možným úkrytem před mrazem jsou podle zástupců Charity obvykle stany, squaty, svépomocí postavené přístřešky a nechráněná veřejná místa. „Terénní program má vytipované lokality, kde se tito lidé mohou nacházet, a tato místa pravidelně navštěvuje. Naši pracovníci nabízejí lidem bez zázemí možnost využít služeb střediska Samaritán, zejména denní a noční centrum, které je v provozu i o víkendech,“ uvedl před nedávnem Alexandr Dvořák, vedoucí střediska Samaritán Charity Olomouc. Místa pobytu bezdomovců a nepřizpůsobivých osob intenzivněji kontrolují v mrazivých dnech také policisté a strážníci obecních policií.