Inspekce: Každá čtvrtá restaurace loni klamala v informování o složení jídla

Autoři | Foto pixabay.com

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace loni klamala zákazníky a dávala do jídel jiné potraviny, než uváděla na jídelních lístcích, vyplývá z kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Nepravdivé a zavádějící informace dostali inspektoři ve 49 případech ze 194 kontrol, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva. V některých podnicích bylo prohřešků více, celkem jich tak bylo 60.

Inspekce se zaměřila zejména na restaurace a rychlá občerstvení. Nepravdivou či zavádějící informaci dostali inspektoři buď z jídelních či nápojových lístků, ale také například ústním sdělením personálu. Se skutečným složením jídla se tyto informace rozcházely. Restauratéři klamou například v tom, že deklarují v jídle dražší potravinu, kterou však nahrazují levnější alternativou.

Nejčastější typ klamání inspektoři zjistili při nabídce pokrmů se sýrem. Typickým příkladem je sýr parmazán. Chráněné označení původu Parmigiano - Reggiano provozovatelé zneužili v 18 případech, a to nahrazením deklarované složky jinou levnější se zdánlivě podobnými chuťovými vlastnostmi. Ve dvou případech inspektoři prokázali zneužití názvu Grana Padano. V 19 případech kontrola zjistila neoprávněné uvedení značky sýra Hermelín, přičemž složka byla v pokrmu nahrazena jinými značkami sýra (například typu camembert)," popsal Kopřiva.

Čtyřikrát měla být v jídle šunka, ale nebyla. „Z uvedených zjištěná vyplývá, že dle výsledků kontrol nejčastěji ke klamání dochází při nabízení pokrmů z italské gastronomie. Jedná se například o pizzu, těstoviny, rizoto a podobně," řekl Kopřiva.

Častým problémem u alkoholických nápojů je zneužití označení rum. V devíti případech hospodský donesl tuzemák nebo jinou lihovinu, která neodpovídá kategorii rum.

Kontrolovaní provozovatelé, kterým inspekce prokázala použití nepravdivých a zavádějících tvrzení, museli pochybení odstranit. Zahájí s nimi také správní řízení o uložení pokuty. Inspekce u výsledků podobných kontrol upozorňuje, že nelze vztáhnout výsledek na celý trh. Kontroly dělá cíleně v těch podnicích, které měly v minulosti problémy, či dostane podnět od spotřebitelů. Při plánování kontrol vychází ze systému analýzy rizika.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kontroly, restaurace, klamání, ČR

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.