Počasí dnes11 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Olomoucká radnice řeší nákup budov pro úředníky. Zvažuje investiční úvěr ve výši 400 milionů

Také s využitím úvěru plánuje vedení Olomouce financovat nákup administrativní budovy Namiro, ve které sídlí část magistrátních úředníků. Podle podkladů pro zastupitele se má půjčka pohybovat na úrovni 400 milionů korun. Polovinu částky by mohlo město použít k nákupu a rekonstrukci areálu České pošty v Ladově ulici v městské části Hejčín.

Návrhy na nákup budovy Namiro a přijetí investičního úvěru projedná v pondělí 11. března zastupitelstvo. Radnice chce součásti objektu v centru města koupit za 398 milionů korun, přičemž 200 milionů korun z kupní ceny plánuje zaplatit pomocí úvěru. Zbytek kupní ceny uhradí z vlastních zdrojů města. Druhá polovina 400milionového úvěru bude určena na nákup a rekonstrukci poštovního areálu v Ladově ulici, který je na prodej a město o něj má vážný zájem. Radnice kvůli plánovanému úvěru oslovila dvě banky, jejich nabídky předloží zastupitelům na březnovém zasedání.

Podle radních je plánovaný nákup budovy Namiro pro město výhodný, jelikož nabízená kupní cena je nižší než cena obvyklá stanovená znaleckým posudkem. „Odhadované nájemné hrazené městem za období od roku 2024 do roku 2033 navýšené o případné inflační koeficienty by činilo minimálně 270 milionů korun,“ stojí ve zprávě pro zastupitele.

Olomouc bude hledat nového ředitele pro spojené kulturní instituce. Filharmonici plán odmítají

Proces spojení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc by měl podle odborných analýz proběhnout formou takzvaného sloučení, které bude administrativně jednodušší. Město ve druhém čtvrtletí tohoto roku vypíše výběrové řízení na...

„Musíme zhodnotit možnost využití Namira, dlouhodobě řešíme dispozici prostor z pohledu efektivity tak, aby se objekt zkapacitnil. V plánu je koupě i nebytových prostor v přízemí, takže nás čeká diskuze o tom, jak budou zapojeny do celého komplexu budovy,“ komentoval pořízení Namira olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Radnice má vážný zájem také o rozlehlou poštovní budovu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně, kterou Česká pošta plánuje prodat v elektronické aukci. Magistrát zašle vedení ČP dopis, ve kterém požádá o informace o dalším postupu a podmínkách případného zapojení města do prodeje této nemovitosti Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími plochu 13 000 metrů čtverečních činí 119 milionů Kč. V areálu nyní funguje poštovní pobočka a depo. S novým majitelem chce pošta uzavřít nájemní smlouvu na část prostor, které bude nadále využívat pro poštovní služby. Podle primátora Žbánka se město nadále zabývá i variantou pořízení historické budovy s uzavřenou pobočkou pošty na Horním náměstí. „U obou budov jsme si nechali jsme si vypracovat dispoziční řešení, rozsah úprav a posouzení stavebně-technického stavu. Na základě budoucí potřeby kapacit budeme rozhodovat, který z těchto objektů bychom byli schopni využít a zapojit do portfolia městských objektů. Pakliže se s poštou dohodneme,“ řekl primátor.

Návštěva Zoo Olomouc od března podraží, mění se i formát rodinných vstupenek

Cena základního vstupného do Zoo Olomouc se od začátku března zvýší v hlavní sezoně ze 140 na 160 korun. O dvacet korun více oproti současnému ceníku zaplatí také děti od tří do čtrnácti let věku či studenti. Novou podobu získává také rodinné...

Pokud magistrát rozlehlý areál v Ladově ulici koupí, tak tam bude moci přemístit některé odbory, které nyní sídlí v několika jiných budovách. Město by díky nákupu areálu v Ladově ulici mohlo přesunout odbor magistrátu zaměřený na dopravně správní problematiku, který dočasně sídlí ve státem vlastněné budově ve Vejdovského ulici. Přemístěn by mohl být do budovy Namiro a z ní pak jiné odbory do bývalé pošty v Ladově ulici. Město chce pro úředníky upravit také další část Edelmannova paláce naproti radnice. „Po desetiletích zanedbávání také tento městský palác vyžaduje investice. Není to úplně ideální řešení, nejlepší by bylo mít úředníky na jednom místě, ale to se v Olomouci nepodařilo,“ podotkl primátor.

Zadluženost Olomouce loni klesla na 1,42 miliardy korun z 1,56 miliardy korun v závěru roku 2022. Schválený rozpočet Olomouce na letošní rok počítá s příjmy 3,304 miliardy korun, které jsou meziročně o 287 milionů korun vyšší. Výdaje Olomouce mají letos vzrůst o 379 milionů korun na 3,56 miliardy korun z loňských 3,181 miliardy korun. Schodek 256,3 milionu město pokryje pomocí peněz ze svých bankovních účtů a krátkodobého revolvingového úvěru 120 milionů korun.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Investice, stavba, budova, rekonstrukce, Namiro, magistrát, pošta, Ladova, úvěr, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

David Boger

Nabízím vám jedinou finanční půjčku od přímého investora od 50 000 do 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro celou Českou republiku a pro všechny občany. Splatnost této půjčky lze nastavit na 360 měsíců s možností předčasného splacení za každou cenu a bez navýšení. Vezměte si plnou půjčku a splaťte své prostředky do 24 hodin. Pokud si chcete půjčit, napište na: bogar9627@gmail.com whatsapp +420604876766

Středa, 6. března 2024, 02:31Odpovědět

Imperator Morava

všude se kňuči, že néésó penize, ale pro Byrokraticky Parazity z cajzlovské okupačni správy se nandó jako 1. !!!

Neděle, 3. března 2024, 11:28Odpovědět

Olomoucká radnice řeší nákup budov pro úředníky. Zvažuje investiční úvěr ve výši 400 milionů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.