Na pomoc vážně nemocným. Šumperská nemocnice zřídila podpůrný a paliativní tým

Autoři , | Foto Nemocnice Šumperk

Vážně nemocní lidé a jejich blízcí mohou v šumperské nemocnici nově využít pomoci od takzvaného konziliárního podpůrného a paliativního týmu. Odborná skupina složená z lékařů, sester, zdravotně sociální pracovnice, psychologa i nemocničních kaplanů se bude zaměřovat například na nastavení péče o pacienta či psychickou podporu.

„Smyslem našeho týmu odborníků je, aby nemocní, o které se staráme, a případně i jejich nejbližší rodinní příslušníci, nemuseli vyhledávat v těžkém životním období zvlášť pomoc lékařů, psychologa nebo sociální pracovnice. V nemocnici jsme jim schopni tuto péči poskytnout komplexně a ulehčit pacientovi a jeho blízkým už tak tíživou životní situaci,“ uvedla koordinátorka týmu Dagmar Remešová. V okamžiku, kdy léčba nevede k vyléčení nebo je komplikovaná a náročná, může mít včasná péče týmu odborníků podle Remešové zásadní přínos pro pacienta i jeho rodinu.

Hospice v Olomouckém kraji jsou vytížené. Pro důležitou službu potřebují i finanční pomoc

Služby hospiců v Olomouckém kraji jsou v některých případech až u hranice kapacitních možností, důležitou pomoc v podobě paliativní péče poskytuje například zařízení na Svatém Kopečku u Olomouce či mobilní hospic Nejste sami. Obě organizace...

Konziliární podpůrný a paliativní tým je podle Remešové připraven pacientům i jejich rodinným příslušníkům naslouchat a podle jejich přání a potřeb nastavit další potřebnou péči. Součástí těchto služeb je například i pomoc s organizací komunikace mezi členy rodiny, jejímž cílem je plánování a nastavení další péče o vážně nemocného a zajištění pomoci rodinám tuto péči zvládnout. Kromě psychologa nebo nemocničního kaplana je součástí týmu i zdravotně sociální pracovnice. Pacientovi nebo jeho rodinným příslušníkům například pomáhá zorientovat se v systému státní sociální podpory a s vyřízením různých druhů dávek.

Se zlepšující se zdravotní péčí roste délka života a s tím i zájem o paliativní péči. Závěr svého života přitom podle Remešové prožívá v nemocnici až 70 procent lidí. Nemocnice se proto i kvůli tomu rozhodla nový tým vytvořit, aby pacientům mohla nabídnout kvalitní péči v závěru života nebo v případě léčby závažného onemocnění. „O péči konziliárního podpůrného a paliativního týmu může požádat lékař ošetřujícího týmu, pacient či jeho rodinný příslušník, a to vždy po dohodě s lékařem, který vypíše žádost o konzilium,“ dodala Remešová. Podpůrný a paliativní tým funguje například také ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Nemoc, vážné nemocnění, paliativní péče, paliativní tým, pomoc, podpora, Nemocnice Šumperk, Šumperk, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.