Vážně nemocní lidé a jejich blízcí mohou v šumperské nemocnici nově využít pomoci od takzvaného konziliárního podpůrného a paliativního týmu. Odborná skupina složená z lékařů, sester, zdravotně sociální pracovnice, psychologa i nemocničních kaplanů se bude zaměřovat například na nastavení péče o pacienta či psychickou podporu.
„Smyslem našeho týmu odborníků je, aby nemocní, o které se staráme, a případně i jejich nejbližší rodinní příslušníci, nemuseli vyhledávat v těžkém životním období zvlášť pomoc lékařů, psychologa nebo sociální pracovnice. V nemocnici jsme jim schopni tuto péči poskytnout komplexně a ulehčit pacientovi a jeho blízkým už tak tíživou životní situaci,“ uvedla koordinátorka týmu Dagmar Remešová. V okamžiku, kdy léčba nevede k vyléčení nebo je komplikovaná a náročná, může mít včasná péče týmu odborníků podle Remešové zásadní přínos pro pacienta i jeho rodinu.
Úterý, 11. dubna 2023, 20:22
Služby hospiců v Olomouckém kraji jsou v některých případech až u hranice kapacitních možností, důležitou pomoc v podobě paliativní péče poskytuje například zařízení na Svatém Kopečku u Olomouce či mobilní hospic Nejste sami. Obě organizace...
Konziliární podpůrný a paliativní tým je podle Remešové připraven pacientům i jejich rodinným příslušníkům naslouchat a podle jejich přání a potřeb nastavit další potřebnou péči. Součástí těchto služeb je například i pomoc s organizací komunikace mezi členy rodiny, jejímž cílem je plánování a nastavení další péče o vážně nemocného a zajištění pomoci rodinám tuto péči zvládnout. Kromě psychologa nebo nemocničního kaplana je součástí týmu i zdravotně sociální pracovnice. Pacientovi nebo jeho rodinným příslušníkům například pomáhá zorientovat se v systému státní sociální podpory a s vyřízením různých druhů dávek.
Se zlepšující se zdravotní péčí roste délka života a s tím i zájem o paliativní péči. Závěr svého života přitom podle Remešové prožívá v nemocnici až 70 procent lidí. Nemocnice se proto i kvůli tomu rozhodla nový tým vytvořit, aby pacientům mohla nabídnout kvalitní péči v závěru života nebo v případě léčby závažného onemocnění. „O péči konziliárního podpůrného a paliativního týmu může požádat lékař ošetřujícího týmu, pacient či jeho rodinný příslušník, a to vždy po dohodě s lékařem, který vypíše žádost o konzilium,“ dodala Remešová. Podpůrný a paliativní tým funguje například také ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.