Počasí dnes3,5 °C, zítra3,5 °C
Sobota 15. března 2025  |  Svátek má Ida
Bez reklam

VIDEO: Studenti z Olomouce chtějí postižené vzít na vodu či na ferraty do Alp. Na pokrytí expedice založili sbírku

Autoři | Foto poskytla Jana Hrubá

Do rakouských a italských Alp na cyklistiku, turistiku, sjíždění řeky a dokonce i na ferraty pojede desítka lidí se zdravotním postižením. Chtějí je tam vzít studenti Fakulty tělesné kultury olomoucké univerzity, kteří i letos pořádají výjimečnou akci s názvem Expedice PřesBar. Na pokrytí nákladů nyní založili sbírku.

Mottem letošního ročníku expedice je Alpský trojúhelník. Ve druhé polovině června jsou v plánu dvě místa v Rakousku a jedno v Itálii v oblasti Villachu, Toblachu a Schladmingu. Ubytovaní je v kempech a na programu je cyklistika, turistika, ferraty a sjíždění řeky.

"První dva dny máme plánu strávit u jezera Ossiachersee, kde proběhne cyklistický výlet kolem řeky Drávy a turistika na naučné stezce. Další dva dny strávíme v okolí Toblachu, konkrétně v oblasti Auronzo di Cadore, kde pro naše hosty plánujeme několik variant cyklistiky. Poslední část expedice budeme realizovat v oblasti Schladmingu. Tam máme v plánu sjíždět část řeky Enns a také připravujeme pro naše hosty cyklistický a turistický výlet a ferraty," uvedla jedna ze studentek magisterského oboru zaměřeného na aplikované pohybové aktivity Jana Hrubá.

Všechny plánované aktivity je nutné modifikovat pro osoby s postižením. "Nejvýraznější modifikace jsou u osob s tělesným a zrakovým postižením. Při cyklistice využíváme pro naše hosty s tělesným postižením handbike, což je kolo poháněné rukama. U hostů se zrakovým postižením zase používáme tandemové kolo," popisuje členka organizačního týmu Hrubá.

Studentka rozluštila tajemství obrazu. Vlastivědné muzeum o něm připravilo výstavu

Studentka oboru restaurování a konzervace uměleckých děl z Pardubické univerzity dokázala odhalit autora i skutečnou identitu dívky na obraze. Její práce tak pomohla odhalit další část historie rodiny vídeňského malíře Josefa Kesslera, který se...

Velká specifika jsou pak u vodní turistiky. "Pro hosty s tělesným postižením používáme speciální sedačky do lodí, které jedincům s tělesným postižením umožní stabilitu při pádlování. Někteří z nich pro držení pádla využívají také úchopové rukavice," vysvětluje.

Studenti ovšem v Alpách plánují i ferraty. "Na lezení půjdou osoby se zrakovým postižením, kdy jim studenti budou popisovat cestu a celkově číst terén. I pro hosty s tělesným postižením máme připravené místo vhodné pro lezení, kdy jedince s tělesným postižením oblečeme do horolezeckého úvazku a pomocí lana s jištěním mu poskytneme zážitek z lezení," objasňuje Hrubá.

Na letošní dvanáctý ročník pojeden přibližně desítka osob se zdravotním postižením, na expedici nyní studenti shání prostředky ve sbírce na platformě Donio"Chceme našim hostům s postižením umožnit zažít něco dosud nepoznaného, vystoupit z komfortní zóny, posunout hranice a vést aktivní život," přeje si Jana Hrubá.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky student, postižení, ferraty, expedice, Alpy, cyklistika, Olomouc, lezení, turismus, Toblach, Schladming, Rakousko, Itálie, Villach

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Studenti z Olomouce chtějí postižené vzít na vodu či na ferraty do Alp. Na pokrytí expedice založili sbírku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.