Miloslav Krbec spojil celý svůj osobní i profesionální život s Olomoucí. Maturoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci a studoval zde bohemistiku. Byl významným jazykovědcem a vysokoškolským pedagogem. Narodil se před sto lety.
Miloslav Krbec se narodil se 3. července 1924 v Olomouci. S Olomoucí spojil celý svůj osobní i profesionální život. Maturoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci, kde byl jeho třídním profesorem Jan Springer. Ten jej zřejmě podnítil ke studiu bohemistiky.
Obor čeština a ruština studoval zpočátku na UK v Praze a následně v Olomouci, kde v roce 1949 promoval. Nastoupil jako asistent Slovanského semináře na FF UP a učil zde do roku 1959. Potom až do odchodu do důchodu v roce 1989 učil na katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty UP.
Jeho specializací byla fonetika a fonologie. V roce 1951 obhájil doktorát na téma K historickému vývoji české fonetické terminologie a následně získal titul kandidáta věd. Docentem byl jmenován až po pádu komunistického režimu.
Jeho celoživotní láskou byl Josef Dobrovský. Dobrovský jej zaujal také svou spojitostí s Olomoucí, kde působil v generálním semináři na Hradisku. Miloslav Krbec byl Dobrovského překladatelem, editorem, bibliografem a historiografem. Editacím textů Dobrovského se začal věnovat už od poloviny padesátých let jako asistent Oldřicha Králíka.
Neděle, 9. června 2024, 09:56
Pozoruhodnou osobností hanáckého regionu byl novinář, historik umění, etnograf a vlastivědný pracovník Florian Zapletal. V přerovském muzeu jsou dodnes uloženy jeho deníky, rukopisy byly bohužel zničeny.
Tehdy společně připravili svazky Historická miscelanea a Kritische Versuche pro řadu Spisů Josefa Dobrovského v nakladatelství ČSAV. Vydání se však neuskutečnilo. Následně vydal Miloslav Krbec Dobrovského korespondenci s J. Müllerem, G. H. Pertzem, A. Habrichem, J. V. Hormayrem, J. Ch. von Engelem a Štěpánem Leškou. S Miroslavem Laiskem vydal soupis Dobrovského korespondence, přeložil z němčiny jeho autobiografii a společně s Věrou Michálkovou vydal korespondenci s Karlem Gottlob von Antonem.
V roce 1971 se stal členem a tajemníkem obnovené Komise pro vydávání Spisů Josefa Dobrovského při Slovanském ústavu AV ČR. Dílu Josefa Dobrovského věnoval také různé studie a články uveřejňované v odborných časopisech a sbornících (například Česká literatura, Slavia, Práce z dějin slavistiky, sborníky z konferencí Historická Olomouc a Problematika historických a vzácných knižních fondů Čech, Moravy a Slezska). Tři práce vydal společně s G. M. Moisejevovou. Věnoval se také vztahům Dobrovského k Antonínu Jaroslavovi Puchmajerovi, korespondenci Františka Martina Pelcla a vztahům Dobrovského k Moravě.
Neděle, 30. června 2024, 10:03
Antonín Ugwitz, prostějovský rodák, učitel a moravský vlastivědný pracovník, je autorem první monografie o Tovačovu. Jeho velkou láskou byla historie. Jako učitel ve všech místech svého působení pilně studoval historické prameny, kroniky a bádal v...
Na Pedagogické fakultě UP byl řadu let redaktorem všech řad sborníku AUPO (Acta Universitatis Palackianae Olomucensis) a také i do nich přispíval. Výrazně přispěl k rozvoji kontaktů se zahraničím svou překladatelskou a tlumočnickou činností.
Miloslav Krbec zemřel 12. února 2003 v Olomouci v nedožitých devětasedmdesáti letech. Odborně jeho práci zhodnotili jazykovědci Milena Krobotová a Karel Komárek. Fejeton Obrozenecká vášeň o něm napsal literární vědec František Všetička v prvním díle své publikace Olomouc literární vydané v roce 2002 v Olomouci.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.