Zoo na Svatém Kopečku tento týden opět přivítala další přírůstek. Jde o mládě klokánka krysího. Tyto vačnatce přitom začali v Olomouci chovat teprve během loňského roku. S novými mláďaty v Pavilonu netopýrů se návštěvníci mohli poprvé setkat tento čtvrtek.
Klokánci krysí jsou jedni z nejmenších klokanů pocházejících z Austrálie a společně s dalšími devíti druhy se považují za předky pravých klokanů. Obývají nejvíce jihovýchodní Austrálii a Tasmánii, kde vyhledávají lesy či husté porosty, které je chrání před predátory, jako jsou zdivočelé kočky nebo lišky.
Nové mládě se v olomoucké zoo ukázalo poprvé tento čtvrtek. „Mládě se ještě stále chodí schovávat k matce do vaku, ale při troše trpělivosti už jej i návštěvníci mohou vidět samostatně se pohybovat po ubikaci,“ uvedla v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková. Kvůli své noční aktivitě mají klokánci svůj domov v Pavilonu netopýrů.
Čtvrtek, 11. července 2024, 11:26
Ve věku 86 let zemřel významný přírodovědec, pedagog a autor mnoha publikací profesor Vítězslav Bičík. Svou bohatou profesní kariéru spojil s Univerzitou Palackého v Olomouci, v roce 2005 se stal také laureátem Ceny města v oblasti přírodní vědy.
Další zajímavostí o klokáncích krysích je složení jejich jídelníčku. Klokánci totiž patří mezi vášnivé houbaře. V určitém ročním období tvoří houby příbuzné lanýžům až 80 procent jejich potravy. Podzemní plodnice těchto hub dokáže klokánek vypátrat pomocí čichu. Kromě hub se ale také živí rostlinami nebo hmyzem a červy.
Klokánci jsou také vítanými zahradníky. "V rámci ekosystému hloubí jámy, ve kterých se drží voda a usazují nánosy naváté větrem, což je skvělé prostředí pro klíčení semen," uzavřela mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.