Pro každoroční obrovské náklady na spotřebované energie bude hledat Olomoucký kraj úspory a efektivnější řešení prostřednictvím nového Energetického centra Olomouckého kraje. Hejtmanství vlastní nebo provozu 900 budov. Nové pracoviště, které bude nejprve zaměstnávat čtyři odborníky, pomůže s investicemi i vzděláváním, což má přinést pozitivní vliv také z pohledu životního prostředí.
Založení Energetického centra Olomouckého kraje (ECOK) schválili krajští zastupitelé na svém jednání v polovině prosince. „ECOK zajistí lepší nakládání s energiemi, efektivnější využívání obnovitelných zdrojů, a tím pádem i velké finanční úspory,“ vysvětlila mluvčí hejtmanství Vladimíra Hacsiková s tím, že založení centra si vyžádá prvotní investici ve výši jeden milion korun.
Kraj a jeho příspěvkové organizace vlastní řadu nemovitostí, jedná se například o budovy středních škol, gymnázií nebo zázemí mnoha sociálních služeb. Celková roční spotřeba v takřka tisícovce objektů dosahuje hodnoty okolo 110 gigawatthodin, což podle důvodové zprávy pro zastupitele v závislosti na cenách elektrické energie a zemního plynu představuje výdaj okolo 200 milionů korun.
Pondělí, 9. prosince 2024, 17:13
Po pěti letech by se další část historické budovy radnice v centru Olomouce měla dočkat důležité rekonstrukce. Odborná firma se zaměří na výměnu dřevěných oken, opravu stropu a zateplení půdy památkově chráněného objektu. Úpravy, které pomohou...
„Centrum poskytne širokou nabídku činností od poradenství, přes pomoc při realizaci různých investičních projektů až po vzdělávání. Stane se klíčovým prvkem a partnerem pro všechny subjekty v kraji, které se chtějí aktivně podílet na transformaci energetiky a ochraně životního prostředí,“ objasnil Vladimír Lichnovský (ANO), krajský náměstek pro energetiku a investice příspěvkových organizací.
„Provoz krajského energetického centra zpočátku zajistí čtyři odborníci, jejichž počet se bude postupně zvyšovat. Dominantní zastoupení v týmu budou mít energetičtí manažeři a analytici. Hospodaření centra v dalších letech zčásti uhradí dotace z Evropské unie,“ doplnila mluvčí. Podle dokumentu pro zastupitele by měla dotační podpora v prvních třech letech do září 2027 činit milion eur. „Tato dotace pokryje veškeré náklady na mzdové výdaje, případné výdaje na nájem a služby s nájmem spojené,“ stojí ve zprávě. Od třetího roku činnosti by mělo být v ECOK devět zaměstnanců.
Olomoucký kraj se na investice do oblasti energetiky zaměřuje v posledních letech intenzivněji. Ještě předchozí Rada kraje schválila pro letošní rok finanční podporu ve výši 44,7 milionů korun pro příspěvkové organizace na energeticky úsporná opatření. „Bylo podáno 176 žádostí, z nichž 95 bylo schváleno. V roce 2023 byly podobné příspěvky poskytnuty ve výši 37,9 milionů korun v květnu a 6,6 milionů korun v listopadu. Nejčastější opatření zahrnují výměnu osvětlení za LED, instalaci termohlavic a šetřičů vody. Kraj také využil dotace EU a poradenství k výběru projektů metodou EPC. V roce 2024 byla uzavřena smlouva na realizaci úsporných opatření v hodnotě 169 milionů korun. Realizace proběhne od srpna 2024 do října 2025 na 18 objektech,“ uvádí kraj na svém webu. EPC projekty využívá i například město Olomouc, jedná se o financování úprav prostřednictvím peněz, které se podaří ušetřit právě díky provedeným opatřením.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.