Porodnost v Olomouckém kraji dál výrazně klesá, loni se ve zdejších šesti porodnicích narodilo 4796 dětí, je to o 410 méně než předchozí rok. Počet porodů klesl ve všech okresech. Ve Fakultní nemocnici Olomouc, kam se soustředí i nejrizikovější porody z celého kraje, klesl počet novorozenců po 18 letech pod dvoutisícovou hranici.
V olomoucké fakultní nemocnici přišlo loni na svět 959 dívek a 934 chlapců, je o o 158 dětí méně než předchozí rok. "Jednalo se tak o nejslabší ročník od roku 2006 a znovu se prokázal pokračující klesající trend porodnosti v celé České republice," uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Nejmenší dítě narozené v loňském roce vážilo 360 gramů a měřilo 25 centimetrů, největší novorozenec vážil 5060 gramů a měřil 55 centimetrů. "Nejmladší rodičce bylo 17 a nejstarší 48 let," doplnil Fritscher.
Druhý nejvyšší počet novorozenců v kraji zaznamenala porodnice ve Šternberku na Olomoucku, na svět tam porodníci pomohli 952 dětem, o rok dříve jich bylo 1036. V šumperské porodnici, kam přijíždějí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu, se loni narodilo 657 dětí, o rok dříve jich bylo o 38 více.
Zhruba stejný počet dětí se narodil v Přerově a v Prostějově - přerovská porodnice hlásí 531 novorozenců, prostějovská 548 narozených dětí. V obou případech jde o rozdíl zhruba pěti desítek v porovnání s předchozím rokem.
Pondělí, 16. prosince 2024, 19:03
Jesenická radnice opět zvýšila porodné. Příspěvek na nově narozené děti se z dosavadních sedmi zvyšuje na deset tisíc korun. Peníze dostanou rodiče s trvalým bydlištěm ve městě. Radnice chce zvýšit počet obyvatel a udržet ve městě mladé rodiny.
Dětí ubývá i v jesenické porodnici, kde loni přišlo na svět 215 novorozenců, o rok dříve jich bylo 243. Jeseník je jediným městem v regionu, který rodičkám s trvalým pobytem ve městě vyplácí porodné. Od letošního roku je zvýšeno na 10 tisíc korun. Snahou radnice je zvýšit počet obyvatel a udržet ve městě mladé rodiny.
Rodiče dávali dětem i loni nejčastěji klasická česká jména, populární jsou stále Elišky a Janové, mezi favority byl i Jakub, Matěj či Matyáš, z dívčích jmen poté Anna či Adéla. Objevila se však i jména méně tradiční. Loni tak pomáhali například šumperští zdravotníci na svět Florentýně, Polině, Evangelíně, Saimonovi či Sedrikovi nebo Charlesovi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.