Minulou sobotu přivítali chovatelé olomoucké zoo další žirafí mládě, tentokrát samičku. Loni se na Svatém kopečku narodila tři mláďata a pouze samci. Nová samička Sarami tak pomůže zachovat populaci žiraf Rothschildových. Těch žije ve volné přírodě odhadem pouze 1650.
„Od soboty se ke třem loňským malým samečkům přidal přírůstek další. A v tomto případě je radost dvojnásobná, neboť se jedná o samičku! Ne, že bychom vůči samčímu pokolení měli nějaké výhrady. Ale vzhledem k tomu, že ve stádu žiraf může žít se samicemi pouze jeden jediný pohlavně dospělý samec, aby nedocházelo k nepokojům, bývá při jejich vyšším počtu v rámci populace pobývající v chovatelských zařízeních řešena nerudovská otázka, kam s ním,“ vysvětlila zooložka Eliška Veselá.
Další žirafí porody ale olomouckou zoo pravděpodobně čekají. „Troufáme si tvrdit, že nejsme u konce. Ve vysokém stádiu březosti se totiž ocitá ještě jedna žirafa,“ doplnila zooložka.
Život každé žirafy začíná pádem z poměrně velké výšky. Samice rodí ve stoje a k porodu si nelehá. „To je i důvod, proč porodní kotec pečlivě vystýláme slámou, aby mládě padalo do měkké podestýlky, v níž se i snáz postaví na nohy,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. Žirafí mláďata ale prvotní šok dobře zvládají, hned po porodu totiž váží zhruba 70 kilogramů a měří 170 centimetrů.
Středa, 29. ledna 2025, 19:13
Jen mírný nárůst nákladů na krmivo pro zvířata zaznamenala v uplynulém roce olomoucká zoologická zahrada. Potrava pro takřka 1800 jedinců vyšla na 8,25 milionu korun, denně tak zvířecí obyvatelé areálu na Svatém Kopečku v průměru spořádají porce za...
Po porodu matka své mládě očistí a první kroky malé žirafy směřují za mateřským mlékem. „Matkou samičky Sarami se stala desetiletá samice, prvorodička. Těší nás, že jsou obě v pořádku a vše mezi nimi probíhá tak, jako by se jednalo o zasloužilou matku hned několika mláďat,“ dodala Veselá.
Počet žiraf Rothschildových ve volné přírodě rapidně klesá. Může za to úbytek jejich přirozeného prostředí, těžba nerostných surovin, pytláctví i válečné konflikty. V přírodě žije dnes okolo 1650 jedinců. „O to zásadnější je chov v lidské péči a význam zoologických zahrad jako takových, které se snaží z přírody mizející druhy uchovat pro další generace,“ uzavřela mluvčí Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.