Deset let se věnoval režisér a filmař Tomáš Vynikal nezávislé tvorbě časosběrného dokumentu o životě romské menšiny v Přerově. Vznikl tak snímek nazvaný Kamarádi v ghettu. Film má za sebou premiéry v tuzemsku i zahraničí. Ve městě, kde probíhalo natáčení, se pak konala neveřejná promítání.
Příběhy lidí z romské komunity ve Škodově, Husově a Kojetínské ulici nedaleko přerovského vlakového nádraží vytrvale zaznamenával od roku 2010 po dobu deseti let režisér Tomáš Vynikal. Snímek vlastní produkce dokončil o tři roky později a loni se rozběhly projekce v kinosálech či na festivalech. „Původně jsem chtěl natáčet o Aralském jezeru, které kvůli odvodnění pro pěstování bavlníku extrémně vysychá. Tento projekt byl však málo reálný a finančně velmi náročný. Po nějakém čase jsem narazil na tématiku ghett, pochopil jsem, že zde je prostor, a začal jsem hledat vhodnou lokalitu. První mě napadl Přerov, protože jsem zde studoval střední školu a Škodovu ulici jsem dobře znal. Ghetto na Škodově ulici mi přišlo nejvhodnější, protože v roce 2007 bylo prodáno a dal se očekávat dramatický vývoj,“ líčí mladý filmař z Dubu nad Moravou.
Čtvrtek, 16. ledna 2025, 15:09
Ikonická restaurace v Městském domě v Přerově se pod názvem Měšťák opět otevře veřejnosti. Radnice po více než dvou letech našla nového nájemce, který je po rekonstrukci objektu připraven otevřít v polovině příštího roku. Čepovat se zde bude...
Ten podle svých slov poznal v romských ghettech opravdové kamarádství i lidskou zkaženost. „Dílo je také obrazem současného sociálního problému v České republice, kdy jsou nesmyslně devastována lidská obydlí a tito obyvatelé dostávají od státu nové nájemní byty, vytváří se další ghetta a společnost se pohybuje v kruhu,“ přemítá režisér, který svůj celovečerní debut zatím představil v Praze a Semilech či na festivalech v Německu nebo Lotyšsku.
Natáčení se věnoval po řadě konzultací, materiálu vzniklo přes 300 hodin. Během tvorby dokumentu se část zpustošených nemovitostí stala při demolici minulostí. Autor filmu dodává, že dokumentování dění v sociálně vyloučené lokalitě nebylo od počátku snadné. „Prvního dne se s námi v ghettu na Škodově ulici téměř nikdo nechtěl bavit. Pak jsme navštívili ghetto na Kojetínské ulici, kde byli obyvatelé velmi hovorní, a dokonce nám jedna rodina hned ukázala byt po rekonstrukci. Potíž byla v tom, že s obyvateli ghetta je velmi špatná domluva dopředu, a proto vše probíhalo dosti nahodile. To znamená, že jsem přijel do ghetta a natáčel jsem, koho jsem potkal. Až postupem času jsem si vybral konkrétní postavy pro příběh, které jsem se snažil po příjezdu vyhledat a často to nebylo úspěšné. Až díky vysokému počtu natáčecích dní se podařilo najít konkrétní lidi v době, kdy měli čas pro natáčení. Při práci na natáčení se vystřídalo více než deset lidí na různých pozicích. Spolupracovníci odpadali a nechtěli pokračovat z důvodu chování místních obyvatel,“ popsal zkušenosti z tvorby v Přerově režisér Vynikal.
Ten zároveň upozorňuje, že film vznikal bez státní nebo komerční podpory. V únoru a v březnu má v plánu projekce ve Zlíně, Hradci Králové a Brně. V Přerově se na prezentaci filmu pro veřejnost zatím nedohodl. „Film do kin nabízím v rámci Unie filmových distributorů, kde se neřeší nájemné kinosálu. V Přerově proběhly v roce 2024 dvě neveřejné projekce – první v ghettu na Husově ulici a druhá v Romském komunitním centru Lačo jilo při Charitě Přerov,“ doplnil producent Vynikal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.