Škody po loňských záplavách vyšplhaly v Olomouckém kraji k 18 miliardám. Obnova bude trvat roky

Autoři , | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Katastrofální záplavy, které se loni v září přehnaly zejména severem Olomouckého kraje, způsobily škody na majetku státu, kraje a obcí za 18 miliard korun. Nejvíce zdevastované je území Jeseníku. Obnova území a zdejších toků bude trvat roky.

V Olomouckém kraji zasáhly povodně spolu s Jesenickem také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Zasáhly rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a řadu obcí kolem toků Vidnávka a Staříč. 

Do konce loňského roku se podle krajského zmocněnce pro obnovu zaplavených oblastí a starosty Šumperka Miroslava Adámka (ANO) podařilo na obnovu záplavami postižených území v kraji poslat více než miliardu korun. Z této částky připadlo 560 milionů korun na státní rozpočet a více než 400 milionů korun uvolnil krajský úřad z rozpočtové rezervy.

Vláda po jednání se starosty zaplavených měst a obcí v polovině března schválila zvýšení podpory pro menší a střední obce, u kterých vlastní podíl na financování projektů obnovy přesáhne čtvrtinu jejich ročního rozpočtu.  

Kolik bylo zaplavených domů? Statistici zanesli data z ničivých povodní do speciální mapy

Rozsah extrémních povodní ze září 2024 přibližují speciální příběhové mapy Český statistický úřad, který propojil geografické a statistické údaje do dvojice přehledových online prezentací. Ty přibližují dopad živelné katastrofy na rozsáhlé oblasti...

"Pokud teď město Jeseník dosáhne na 90 procent, tak to pro něj bude znamenat plus přes 100 milionů korun, což je velice dobrá zpráva i pro menší obce. Například u obce Vápenná činí celková škoda 2,7 miliardy korun, z toho na obecní majetek připadá 500 milionů korun," podotkl Adámek.

Pro město Jeseník, které nemá na účtech volné stovky milionů, by podle starostky Zdeňky Blišťanové (TOP 09) původní nastavení dotace znamenalo fatální zásah do dalšího rozvoje. Podle původních pravidel měl Jeseník získat podporu ve výši 70 procent, což by znamenalo, že zbývajících 30 procent by muselo město financovat z vlastních prostředků. V případě Jeseníku by to činilo bezmála 200 milionům korun.

"Pokud bychom museli tyto prostředky uvolnit na spoluúčast, znamenalo by to zastavení rozvoje města na dlouhých šest let. Veškeré investice by směřovaly pouze do obnovy, na další projekty zlepšující život v Jeseníku by nezbyly žádné peníze," uvedla Blišťanová, která o tomto problému informovala ministry. Díky schválené úpravě bude dotace pro Jeseník zvýšena na 90 procent, přičemž město dofinancuje pouze desetinu potřebné částky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky záplavy, škody, Olomoucký kraj, Jeseník, povodeň, Miroslav Adámek, Šumperk, Zdeňka Blišťanová, Bělá pod Pradědem

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.