Bývalý hejtman: Okleštěk měl stav nebezpečí kvůli havárii vlaku na Přerovsku vyhlásit dřív

Autoři , | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Kritika hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka z ANO kvůli jeho postupu okolo havárie vlaku s benzenem na Přerovsku sílí. Bývalý hejtman Josef Suchánek ze STAN je přesvědčen, že Okleštěk selhal a stav nebezpečí měl vyhlásit dřív. Okleštěk to odmítá.

Havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je největší ekologickou katastrofou svého druhu na světě. Stav nebezpečí hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil až měsíc po havárii, a to ještě po průtazích, zákaz vstupu nařídil teprve o týden později.

Okleštěk za to čelí rostoucí kritice. Kvůli jeho vysvětlování se ozval například bývalý hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).   

"Dozvěděl jsme se v debatním pořadu, že vyhlášení stavu nebezpečí hejtman svým rozhodnutím nezpozdil o měsíc, ale jen o dva dny. Vláda mu doporučila učinit toto vyhlášení ve středu a on je provedl v pátek. Z pozice bývalého hejtmana, který zažil největší počet krizí v kraji za celé čtyři roky, nabízím jiný pohled na věc. Vyhlášení stavu nebezpečí není vázáno na doporučení ministra, ale na úsudek a manažerské rozhodnutí předsedy krizového řízení kraje, tedy hejtmana," vysvětlil svůj pohled bývalý hejtman Suchánek.

Šéf krajské komise životního prostředí se brání jednání o benzenu. V Hustopečích jsou první otrávené ryby

Šéf krajské komise životního prostředí Martin Budiš z ANO se brání zařadit na program jednání bod o havárii vlaku s jedovatým benzenem na Přerovsku, který způsobil ekologickou havárii nevídaného rozsahu. Diskusi chtěli na dubnové zasedání prosadit...

Na sociálních sítích Suchánek upozornil například na to, že kdybych čekal s vyhlášením stavu nebezpečí při povodních v minulém roce na doporučení vlády, nastal by na Jesenicku chaos. Dodal, že tehdy nepřemýšlel nad finančními dopady a nedohadoval se s vládou, kdo to zaplatí, ale přemýšlel nad záchranou majetků a životů lidí.

"Zásadní rozhodnutí v době krize vyžadují manažerský přehled, odvahu a rychlé uvědomění si priorit. A minimálně v těchto disciplínách pan hejtman v případě Hustopečí nad Bečvou zkrátka neuspěl. Mohl a měl jednat rychleji a dřív," je přesvědčen bývalý hejtman Suchánek.

Je to pocit zmaru, říká chatař od hustopečského jezera zamořeného benzenem. Jsme smutní

S pocitem zmaru sleduje už více než měsíc Daniel Mládek ze břehu jezera v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku hasiče, kteří se snaží oblast ochránit od kontaminace benzenem. Stejně jako dvě desítky dalších chatařů, jejichž nemovitosti leží přímo na...

Hejtman Okleštěk čelil silné kritice také za to, že s vyhlášením stavu nebezpečí otálel, ačkoliv to doporučovali experti z krizového štábu ministerstva životního prostředí, starostové okolních obcí nebo rybáři. Okleštěk to zdůvodňoval tím, že chtěl garance, aby kraj nemusel platit likvidaci škod. 

S tím nesouhlasí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). "Hned od začátku, kdy se ta havárie stala, splňovala podmínky pro vyhlášení stavu nebezpečí. Hejtman nemusel čekat. Z mých úst i od kolegů z vlády slyšel, že ta havárie půjde za původcem a zbytek za státem. Bylo to tak při povodních, při tornádu na jižní Moravě a při dalších případech obdobného rozsahu. Mně se to zdálo zbytečné, ta politika, kterou kolem toho hrál," sdělil ministr životního prostředí.

Je na pováženou, jak se hejtman staví k bezpečnosti obyvatel zasažených benzenovou havárií v Hustopečích nad Bečvou. Kumulace funkcí poslance a hejtmana k dobrému výkonu kterékoli z těch funkcí očividně neprospívá.

bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro životní prostředí Martin Šmída (Piráti)

Hejtman Okleštěk jakékoliv pochybení odmítá. "Neměli jsme žádnou prodlevu. Všechny kroky na sebe soustavně navazují. Na místě jsme byl hned po havárii, nedošlo k žádnému zdržení. Všechny kroky se činí podle platné krizové legislativy i bez stavu nebezpečí, vše se dalo realizovat. Pravdou je, že když vyhlásíme stav nebezpečí, že některé kroky mohou být v budoucnu činěny lépe. Vůbec nic se však nemění, fungujeme dál a celé území chráníme," argumentuje stávající hejtman Okleštěk.

Vlak, který převážel cisterny s více než tisícem tun karcinogenního benzenu, na konci února vykolejil a začal hořet. Jel dvakrát rychleji, než měl. Toxická látka zamořila půdu a podzemní vody, likvidace škod vyjde na stovky milionů korun. Chemikálii vyrobila DEZA z koncernu Agrofert z Valašského Meziříčí, přepravoval ji soukromý dopravce. Policie celou věc vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti a nyní také pro poškození a ohrožení životního prostřední z nedbalosti.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky havárie, vlak, benzen, katastrofa, ekologie, zamoření, nehoda, Ladislav Okleštěk, Přerov, Olomoucký kraj, Josef Suchánek, Hustopeče nad Bečvou, vláda, ANO

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.