Šéf krajské komise životního prostředí Martin Budiš z ANO se brání zařadit na program jednání bod o havárii vlaku s jedovatým benzenem na Přerovsku, který způsobil ekologickou havárii nevídaného rozsahu. Diskusi chtěli na dubnové zasedání prosadit někteří členové komise. V Hustopečích nyní úřady zaznamenaly první otravy ryb.
Bod o ekologické katastrofě na Přerovsku navrhli na program jednání krajské komise životního prostředí, které bude v polovině dubna, dva členové komise, další to podporují. "Nejde nám o prvoplánovou kritiku vedení kraje, ale chceme se konstruktivně pobavit o aktuálním stavu, řešení a celkové situaci. Máme za to, že situace takového rozsahu, jaká nemá ani v Evropě obdoby, si diskuzi zaslouží," navrhli zástupci ODS v komisi Michal Slavík a Libor Marčan.
Podle další členky komise Zdeňky Kašparové (STAN) je komise orgán, ve kterém zasedá široké spektrum lidí, často odborníci na celou problematiku. "Jsem přesvědčena, že projednání je dobrý krok. Samozřejmě chápeme, že se celá věc řeší na řadě úrovní, ale ta katastrofa je v tak velkém měřítku, že projednání na komisi je ta nejmenší věc, kterou můžeme udělat, abychom získali například další pohledy na věc," argumentuje Kašparová.
Šéf krajské komise životního prostředí Martin Budiš (ANO) se tomu brání. "Komise je poradním orgánem rady, nebyl jsem žádán o jakékoliv odborné stanovisko v dané věci. Pro zařazení bodu na program, které bude velmi obsáhlý, bych potřeboval vědět, co má být cílem projednávaného bodu, jaká přidaná hodnota z naší strany vznikne, co chcete vůči radě z odborného, nikoliv politického hlediska iniciovat," argumentuje Budiš.
Středa, 26. března 2025, 14:23
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) kritizoval kvůli likvidaci havárie vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO). Hejtman nebyl na dnešním jednání krizovém štábu,...
Šéf komise Budiš navrhuje, že může požádat náměstkyni hejtmana pro životní prostředí, aby v rámci svého bodu informovala o aktuálním stavu. "Celou touhle nepříjemnou záležitostí se zabývá nespočet státních orgánů, nevím, jestli můžeme v dané věci jakýmkoliv způsobem odborně a kompetenčně pomoci," myslí si Budiš.
Není to poprvé, co zástupci ANO ohledně obří ekologické havárie na Přerovsku lavírují. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) minulý týden čelil silné kritice, že otálel s vyhlášením stavu nebezpečí, ačkoliv to doporučovali experti z krizového štábu ministerstva životního prostředí, starostové okolních obcí nebo rybáři. Okleštěk to zdůvodňoval tím, že chtěl garance, aby kraj nemusel platit likvidaci škod. Minulý týden v pátek kvůli tomu zasedala krajská bezpečnostní rada, včera pak jednal krajský krizový štáb.
Vlak, který převážel cisterny s více než tisícem tun karcinogenního benzenu, na konci února vykolejil a začal hořet. Jel dvakrát rychleji, než měl. Toxická látka zamořila podzemní vody, likvidace škod vyjde na stovky milionů. Chemikálii vyrobila společnost DEZA z koncernu Agrofert z Valašského Meziříčí, přepravoval ji soukromý dopravce. Policie celou věc vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti a nyní také pro poškození a ohrožení životního prostřední z nedbalosti.
Úterý, 1. dubna 2025, 08:29
S pocitem zmaru sleduje už více než měsíc Daniel Mládek ze břehu jezera v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku hasiče, kteří se snaží oblast ochránit od kontaminace benzenem. Stejně jako dvě desítky dalších chatařů, jejichž nemovitosti leží přímo na...
Kvůli zamoření půdy a podzemní vody uhynuly první ryby. "Ve vodní nádrži č. 6 jsme doposud zaznamenali úhyn asi desítky ryb. U jedné z nich byla prokázána otrava benzenem. Jednalo se o štiku, v jejíchž tkáních se našly vysoké koncentrace benzenu. Tato ryba byla nalezena v místě, kde byly naměřeny jedny z nejvyšších hodnot za celou dobu monitoringu nádrže," potvrdila dnes mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.
V nádrži se nyní koncentrace jedovatého benzenu snížily a pohybují se kolem 150 až 200 mikrogramů na litr. "Toto zlepšení přisuzujeme dokončení první fáze stavby larssenové stěny a provzdušňování nádrže Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje. Aktuálně probíhá další etapa instalace stěny tak, aby došlo k celkovému ohraničení a izolaci celé kontaminované oblasti. Dokončeno je nyní více než 300 metrů, celková délka stěny bude 700 metrů," dodala mluvčí inspekce.
Analýzy také ukázaly, že v zemině zůstalo pouze velmi malé množství benzenu, naprostá většina je na hladině podzemní vody. Podle úřadů je proto nyní prioritou masivní čerpání kontaminovaných podzemních vod.
Čtvrtek, 6. března 2025, 12:48
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám