Nepříjemný nález v Litovelském Pomoraví. Ochranáři zachytili invazní druh raka

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Ochranáři odchytili dospělého jedince raka mramorovaného během dubna v přírodní památce Zátrže nedaleko Mohelnice. Rak mramorovaný je zařazen do unijního seznamu invazních druhů a představuje tak nebezpečí pro druhy, které v lokalitě žijí dlouhodobě.

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v těchto dnech zjišťují, zda šlo o ojedinělý nález, nebo zda v oblasti Litovelského Pomoraví žije více jedinců. „Podle výsledků tohoto monitoringu bude zvolen další postup. V případě plošně omezeného nálezu budou podniknuty kroky k likvidaci všech jedinců. Pokud je rak již více rozšířen, bude následovat série opatření vedoucí k izolaci tamější populace,“ vysvětlila v tiskové zprávě mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Rak mramorovaný se množí partenogenezí. Samice kladou neoplozená vajíčka, z nichž se líhnou další samice, které jsou genetickými kopiemi své matky. „K založení nové populace tak postačuje únik jediné samice. Značná odolnost vůči podmínkám prostředí, nenáročnost na potravu a unikátní způsob rozmnožování z něj činí nebezpečného invazního konkurenta našich původních druhů raků. Dalším nebezpečím pro naše raky je možnost přenosu račího moru, vůči němuž jsou naše druhy velmi citlivé, zatímco rak mramorovaný je odolný,“ dodala mluvčí.

Pošťáka v Mohelnici kousl pes. Muž se lekl, zakopl a poranil si také ruku

Kuriózní případ řešila tento týden policie v Mohelnici na Šumpersku. Poštovního doručovatele totiž kousl pes, muž se lekl, upadl a navíc si poranil ruku. Pošťáka museli ošetřit lékaři, žena, který měla zlatého retrívra hlídat, se bude zodpovídat z...

„Rak byl nalezen v jedné z menších tůní. Zatím nemáme potvrzeno, zda byl račím morem infikován, ale na místě je opatrnost. Je potřeba udělat vše pro to, abychom zabránili rozšíření račího moru. Proto prosíme, aby v této oblasti lidé nevstupovali do tůní - račí mor se totiž může šířit nejen přímým kontaktem mezi raky, ale i kontaminovanou vodou či blátem,“ doplnil Ondřej Dočekal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Rak mramorovaný pochází ze severní Ameriky a v Evropě se často choval v akváriích. Jeho chov je kvůli rizikům, která představuje při úniku do přírody, nyní zakázán. Do našich vod se přesto dostal pravděpodobně vypouštěním z chovů v akváriích či zahradních jezírkách.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rak, rak mramorovaný, Zátrže, Litovelské Pomoraví, Agentura ochrany přírody a krajiny

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.