Jedno z největších stád v Evropě. Olomoucká zoo se pyšní vzácnými jeleny

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Zoo na Svatém Kopečku se letos podařilo odchovat šest kolouchů velmi vzácného jelena siky vietnamského. Tento druh je ve volné přírodě vyhuben a v zoologických zahradách v Evropě dnes žijí stovky jedinců. S pětadvaceti členy patří olomoucké stádo mezi největší na celém kontinentu.

Letošní odchov je slibný i pro budoucnost tohoto druhu v olomoucké zoo. Pět ze šesti mláďat jsou totiž samice a zahrada v současnosti připravuje dovoz nového samce. „O tom, který samec to bude, se navíc rozhoduje právě v Olomouci. Zdejší zoo totiž řídí od roku 2023 Evropský záchovný program (EEP) tohoto v přírodě vyhubeného poddruhu. Letošní samičky by tak mohly v Olomouci zůstat,“ vysvětlila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Sikové vietnamští rodí mláďata od března do začátku května. „Všechny letošní kolouchy tak mohou návštěvníci vidět. Jako ostatní jelenovití mají tzv. zalehávací mláďata, kdy se mládě snaží dva až tři týdny schovávat v husté vegetaci či na kraji výběhu, aby bylo chráněno před predátory. Toto období již má většina letošních kolouchů za sebou, takže je možné je spatřit ve stádě,“ uvedl vrchní chovatel kopytníků olomoucké zoo Michal Trizma.

I s letošním přírůstkem je tak na Svatém kopečku k vidění celkem 25 siků vietnamských. Olomoucké stádo je tak suverénně největším v zemi a jedním z pěti největších ve všech evropských zahradách. Na konci loňského roku činila celková evropská populace siků 416 jedinců. „Evropská populace je jediná celosvětově řízená, neboť zoologické zahrady Severní Ameriky nechaly tento vzácných poddruh bohužel vymřít,“ dodal zoolog Jan Pluháček.

Dá se zaparkovat u zoo Olomouc? Informace jsou nyní online, zahrada má nový web

Olomoucká zoologická zahrada má nové webové stránky. Kromě moderního vizuálního stylu nabízí přímo na hlavní stránce také odkaz na aktuální informace o naplnění parkovišť. Poslední proměnou webové stránky prošly před deseti lety.

Pro soběstačnost populace siků vietnamských je třeba zajistit permanentní reprodukci. „Ideálním stavem je chovat divoká zvířata, tak jako v přírodě. Sika vietnamský je druh, který se snadno množí, ale zároveň je i druhem často predovaným. Pokud samice nezabřezne během tří sezon, stává se doživotně neplodnou. Proto se snažíme, aby se všechny samice v Evropě množily a přebytečná zvířata zkrmovala velkým šelmám, kterým takové maso prospívá více než to, které dostávají z hospodářských zvířat,“ uzavřel Pluháček, který je zároveň koordinátorem Evropského záchovného programu.

Na vymizení siků vietnamských z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, které se používali v tradiční čínské medicíně. „Nebezpečím není pro siku vietnamského jen lidská dychtivost po paroží a zvěřině v jeho domovské jihovýchodní Asii, ale paradoxně i nová legislativa Evropské unie o invazivních druzích. Zatímco původní populace ve východní Asii jsou, s výjimkou Japonska, ohrožené vyhubením, sikové dovezeni před více než 100 lety do Evropy se tu zabydleli, jsou invazivní, tzn. nepůvodní a rychle se šířící. Navíc vytlačuje původní druhy a plodně se s nimi kříží. Evropská unie a její členské státy toto řeší plošným zákazem chovů všech siků včetně ohrožených poddruhů v zoo jako v přírodě vyhubeného siky vietnamského,“ vysvětlila mluvčí. Podle odborníků tak může legislativa, která má přírodu chránit, spíše ublížit.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zoo, Olomouc, Zoo Olomouc, jelen sika vietnamský, odchov, mláďata

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.