Zaplaťte pouze za to, co vyhodíte. Olomoucká krajská odpadová firma zkouší nový úsporný systém

Autoři | Foto Luboš Vrabec, Odpadové centrum Olomouc

Odpadová firma Olomouckého kraje zkouší novou službu. Obcím a městům kromě sběru a likvidace komunálního odpadu začala nabízet také čipování popelnic. Lidé tak zaplatí pouze za to, co opravdu vyhodí do popelnice.

"Z dostupných dat vyplývá, že po zavedení poplatků za skutečně vyhozený odpad klesá množství směsného odpadu meziročně až o třicet procent, protože lidé více třídí," říká projektový manažer Odpadového centra Olomouc Lukáš Václavík. Ve společnosti Odpady Olomouckého kraje je dnes devadesátka obcí a měst regionu, což představuje více než polovinu obyvatel kraje.

Od letošního roku odpadová krajská společnost nabízí obcím a městům čipování a evidenci popelnic a platbu za skutečně vyprodukovaný odpad. Můžete popsat, jak tento systém funguje v praxi?
Systém PAYT (Pay As You Throw – zaplať za to, co vyhodíš), který Servisní společnost odpady Olomouckého kraje nabízí, přináší do obcí digitalizaci. Každá popelnice má unikátní RFID čip spárovaný s konkrétní nemovitostí. Svozové vozy jsou vybaveny čtečkou, která při každém výsypu automaticky zaznamená výsyp nádoby. Obec tak získá přesný přehled o produkci odpadu a může nastavit spravedlivé poplatky podle skutečného množství směsných komunálních odpadů, které občané vyprodukují. Zároveň tím obec získá kontrolu, že skutečně platí jen za vývozy, které svozové společnosti reálně vykonaly.

Jak je nastavený v takovém systému poplatek?
Poplatek pro majitele nemovitostí vychází z objemu nádoby na směsný komunální odpad a reálného počtu jejich vývozů za rok. Aby se předešlo černým skládkám, tak je nastavený i minimální poplatek podle počtu obyvatel reálně žijících v nemovitosti. Minimální množství odpadu na občana je 60 litrů směsných komunálních odpadů na osobu měsíčně. Minimální roční poplatek při ceně jedna koruna za litr vychází na 720 korun. Není to tak, že bychom chtěli občany omezovat, jen chceme, ať toho co nejméně vyhazují do černé nádoby a co nejvíce využívají barevné nádoby na tříděný odpad. Důvod je jednoduchý, materiál z barevných nádob se dá využít. Černé nádoby dnes běžně obsahují 60 až 70 procent materiálu, který do nich nepatří, a to je špatně.

Množství směsného odpadu kleslo až o třicet procent

Jak je zavedení systému náročné, máte už představu o tom, jaká je například návratnost?
Zavedení systému je pro obec především administrativní záležitost, zejména jde o pasportizaci nádob. S tím Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje obcím pomáhá. Cena čipu se pohybuje v desítkách korun, hlavním nákladem je tedy lidská práce při samotném montování čipů, software mají obce zapojené do krajské odpadové společnosti zdarma a obce nezapojené za poplatek. Návratnost systému je obvykle dva až tři roky, a to zejména díky snížení množství odpadu ukládaného na skládky a s tím spojených nákladů.

Odvoz kadmiových kalů ze Šumperska nabral zpoždění. Lidé z okolí žijí v neustálých obavách

Odvoz více než tisíce tun nebezpečných kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku má oproti plánu desetiměsíční skluz a další zpoždění zřejmě nabere. Firma AHV ekologický servis odvezla z Vikantic zatím jen malou část kalů a nyní čeká na...

Už máte první ohlasy z obcí, které systém využívají? Jaké jsou zkušenosti?
Mezi obcemi, které už systém využívají, převažují pozitivní ohlasy. Systém běží například v Konici, Lošticích nebo Bělotíně, referencí už dnes máme dost. Starostové oceňují například dostupnost dat pro kontrolu faktur od svozových firem. Z dostupných dat také vyplývá, že po zavedení poplatků podle produkce odpadu klesá množství směsného odpadu meziročně až o třicet procent, protože lidé více třídí.

Máte představu o tom, kolik obcí o zavedení tohoto systému uvažuje do budoucna? Jaké jsou nejčastější dotazy?
Systém byl v posledních letech zavedený celkem v osmi obcích Olomouckého kraje, v letošním roce má zájem dalších pět obcí a díky pozitivním ohlasům věříme, že zájem dále poroste. Hlavním přínosem je omezení růstu nákladů na odpadové hospodářství. Nejčastější obavy pak starostové mají z černých skládek, které se skutečně první tři měsíce po zavedení systému objevují. Ale pak si většinou lidé uvědomí, že když třídí, tak skutečně více jak šedesát litrů na měsíc nepotřebují. Vyhodit totiž šedesát litrů odpadu za měsíc představuje 720 litrů za rok, což odpovídá minimálnímu poplatku 720 korun za rok.

Nebude trochu problém se zápachem, protože popelnice se nebudou tak často vyvážet, když bude méně odpadu?
Zápach je opravdu další často zmiňovanou obavou. Pokud budou lidé vyhazovat odpad méně často, je potřeba, aby si uvědomili, že by neměli do černé nádoby vyhazovat například odřezky z kuchyně, které patří většinou do hnědé nádoby. Pak v popelnici nemá co smrdět. Co se týče například plen, tak nejefektivnější je pleny před vyhozením zabalit do sáčku, aby vám nesmrděly ani doma v koši a pak ani v popelnici.

Odpadová linka v Prostějově má zelenou. Město se stane popelnicí Moravy, varuje opozice

Do Prostějova se budou vozit odpady z velké části Moravy. Olomoucký kraj dal zelenou odpadové lince s kapacitou mnohonásobně převyšující produkci města. Opozice v prostějovském zastupitelstvu za to ostře kritizuje radnici. Prostějov se podle ní...

Zastavení nekontrolovaného růstu nákladů na odpadové hospodářství

Pokud to shrnu, hlavní úskalí jsou rizika černých skládek a náročnější administrativa?
Pokud jde o úskalí, nejčastěji se opravdu zmiňují obavy z černých skládek a administrativní náročnost. Praxe však jasně ukazuje, že většina obyvatel na motivační systém reaguje pozitivně a začne více třídit. Riziko vzniku černých skládek snižuje i nastavení minimálního poplatku, který motivuje k legálnímu odkládání odpadu. Administrativa je hlavně na začátku se zavedením systému a pasportizací nádob, ale s tím obcím pomáháme. Co se následné administrativní zátěže týče, ta je minimální, protože software značnou část agendy odpadového hospodářství pro obce zautomatizuje. Hlavním přínosem je zastavení nekontrolovaného růstu nákladů na odpadové hospodářství.

Co můžete poradit obcím, které stojí mimo Odpady Olomouckého kraje nebo jsou z jiných krajů, kdyby chtěly podobný systém zavádět?
Servisní společnost je tu pro své členy, ale jsme nachystaní pomoci systém zavádět i v obcích, které členy nejsou. Doporučujeme zavádět systém ve více obcích současně, aby nedocházelo k přenášení odpadu do sousedních obcí s jiným systémem poplatků. Důležitá je také informovanost obyvatel. Obce by měly systém srozumitelně vysvětlit, například prostřednictvím zpravodaje nebo veřejných setkání, a pokud možno opakovaně. Servisní společnost s touto agendou starostům pomůže také, projednání s občany se standardně účastníme.

Firma plánuje osminásobně zvýšit kapacitu autovrakoviště v Olomouci

Společnost SPV Recycling CZ plánuje osminásobně zvýšit kapacitu svého zařízení na zpracování autovraků v Olomouci-Chválkovicích. Ročně by mohlo zpracovat 16 tisíc tun vraků. Pokud firma získá potřebná povolení, plánuje rozšířenou kapacitu...

Můžete přiblížit, pro který typ obcí je tento systém vhodný a proč?
Systém je vhodný pro malé obce i města. U velkých měst je to složitější, ale i na tom v současné době pracujeme. Například u sídlišť je nutné zvolit jiný přístup a dobře změnu vykomunikovat. Řešením je například využití uzamykatelných kontejnerových nádob o objemu 1100 litrů, jejichž objem se rozpočítá mezi obyvatele, nebo nastavit evidenci pomocí čipových karet. Na začátku se musí hlavně chtít, díky krátké návratnosti dva až tři roky se přitom nejedná o dramatický náklad pro obec. Začátek je trochu pracný, zavedení systému zahrnuje pasportizaci nádob, jejich označení čipy a změnu obecně závazné vyhlášky, která definuje poplatek za skutečné množství odpadu podle objemu a frekvence svozu. S každým tímto krokem jsme schopni obcím pomoci.

Ojedinělý systém v celé České republice

Narážíte na nějaká omezení při zavádění tohoto systému z hlediska legislativy nebo například infrastruktury?
Podmínky pro zavádění systému jsou v České republice v současnosti vhodné. Zákon o odpadech zvyšuje poplatky za skládkování a zpřísňuje limity, což obce nutí, aby se snažily lépe řídit množství odpadu. Svozové firmy jsou většinou technicky připravené a infrastruktura Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje umožňuje obcím mít systém plně pod kontrolou.

Zkusme také, prosím, popsat, v jaké situaci se nyní společnosti Odpady Olomouckého kraje a Servisní společnost odpady Olomouckého kraje nacházejí?
Akciové společnosti Odpady Olomouckého kraje a Servisní společnost odpady Olomouckého kraje jsou nyní ve fázi realizace. Akcionáři jsou přibližně 90 měst a obcí z Olomouckého kraje, které společně řeší odpadové hospodářství. Servisní společnost stojí na dvou silných nohách, tou první je zajištění zpracování odpadů a druhou je komplexní služba pro obce v oblasti odpadového hospodářství. Obce poskytují společnosti investiční příspěvek na realizaci Odpadového centra Olomouc a na další plánované investice, které mají za cíl optimalizovat nakládání s odpady, aby bylo ekologičtější pro přírodu a ekonomičtější pro obce oproti skládkování.

Firma chce v Hodolanech likvidovat zdravotnický odpad. Kapacita je až 1500 tun ročně

Až 1500 tun zdravotnického odpadu ročně hodlá v olomouckých Hodolanech likvidovat soukromá firma, která nyní usiluje o kladné stanovisko EIA. Pokud by společnost JP-sterilwave uspěla, chce zařízení zprovoznit ještě letos. Nárůst dopravy by znamenal...

Komplexní služba pak zahrnuje činnosti, které mají za cíl zvýšit transparentnost odpadového hospodářství. To znamená, že chceme, aby občan platil férovou cenu za likvidaci odpadů, které produkuje. Kdo dobře třídí, má odpady levné, kdo netřídí, tak si připlatí. Dnes obce běžně doplácí 400 až 900 korun za každého občana ze svého rozpočtu, často kvůli tomu, že je v obci několik občanů, kteří nevyužívají tříděný sběr a vše dávají do černých nádob. Prostředky by přitom mohly být použity na opravy cest, údržbu chodníků nebo pořádání kulturních akcí.

Pokud vím, nikde jinde v České republice krajský odpadový projekt v takovém rozsahu nefunguje, jaké to má výhody?
Model, kdy velké množství obcí společně vlastní jednu velkou akciovou společnost, aby vyřešila jejich odpady, je v České republice skutečně ojedinělý, ale funguje v menší míře i v jiných krajích a například v Rakousku je to velmi častý model. Výhodou je, že systém není jen o čipování, ale o celkovém řešení odpadového hospodářství. Nenabízíme jen dílčí řešení, ale pomáháme starostům, jejichž agenda je téměř nekonečná, vyřešit legislativně složitou a drahou agendu zodpovědně a efektivně. Všechny zisky společnosti putují zpět do společnosti a v případě jejich rozdělení zpět jednotlivým obcím. Budujeme tímto přístupem v kraji výjimečné know-how a máme za cíl spolupracovat jak s univerzitami, tak i se soukromými společnostmi, abychom odpad měnili v komodity a hledali cesty, jak odpadové hospodářství ještě více zefektivnit.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky odpad, Olomoucký kraj, poplatek, Česko, popelnice, černá skládka, komunální odpad, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.