U radnice parkuje karavan, který je údajně petiční stánek. Radnice i policisté jsou na něj krátcí

Autoři | Foto Jarmila Kráčmarová

Čtyři dny parkuje před radnicí v historickém centru Olomouce se svým pomalovaným karavanem kontroverzní pražský taxikář a aktivista Zdeněk Ponert. Radnici ani policii se zatím nepodařilo Ponerta přimět k odjezdu, protože taxikář tvrdí, že jeho obytný automobil i v sousedství postavený modrý stan jsou petičními stánky, ve kterých mohou lidé podepsat petici za zrušení zákonů o zániku Československé federativní republiky.

Na Horní náměstí v srdci městské památkové rezervace, kam je vjezd automobilů kvůli pěší zóně zakázán, přijel Ponert s karavanem v pátek. Vedle zaparkovaného vozidla postavil prostorný petiční stan. Z karavanu opatřeného nápisy a obrazy, mezi nimiž je levotočivá svastika či podobizny československého prezidenta Edvarda Beneše a vůdce chodského povstání Jana Sladkého Koziny, po zaparkování odstranil registrační značky.

Mluvčí městské policie Petr Čunderle řekl, že strážníci s Ponertem hovořili hned v pátek poté, co byli upozorněni na netradiční petiční stánek na Horním náměstí. "Tvrdil, že jeho jednání je v souladu s petičním zákonem," uvedl Čunderle. Strážníci vyzvali Ponerta, aby Horní náměstí opustil, taxikář ale neuposlechl. "Věc proto byla předána Policii ČR," dodal Čunderle. Policie situaci na místě prověřila a podle mluvčí Ireny Urbánkové nezjistila podezření ze spáchání trestného činu, takže věc prošetřuje městská policie.

Jana Doleželová z tiskového oddělení radnice řekla, že Ponert se pohybuje na hraně petičního zákona, takže magistrát ani policie jej nemůže donutit k odjezdu. Ponert totiž podle Doleželové nenarušuje plynulost silničního provozu, nečiní výtržnosti, nepřekáží lidem na náměstí a nestojí na vyhrazeném parkovišti. "Nelze jej proto ani odtáhnout," řekla.

Podle advokátky a městské zastupitelsky Dominiky Kovaříkové karavan nelze považovat za petiční stánek. "Podle mne jde v této chvíli o obcházení petičního zákona. To by mohl rozbalit šapitó přes půlku náměstí a tvrdit, že je to petiční stánek," komentovala Kovaříková na facebooku Ponertovo počítání. Podle ní Nejvyšší správní soud řešil podobný případ, kdy petiční vozidlo parkovalo na chodníku. "Došel k závěru, že nelze výkonem petičního práva porušovat jiné veřejnoprávní normy. Je to (Ponert v Olomouci) v podstatě analogický případ, takže policie by konat měla," upozornila.

Náměstek primátora Aleš Jakubecnna svém facebookovém profilu uvedl, že Ponert dostal pokutu za vjezd do pěší zóny, avšak nesouhlasil s ní. Taxikář z auta odmontoval SPZ, takže se z něj prý stal petiční stánek. Podle Kovaříkové automobil v okamžiku vjezdu do pěší zóny nebyl petičním stánkem a městská policie měla právo zasáhnout. Kovaříková míní, že ani po zaparkování na Horním náměstí se z karavanu petiční stánek nestal. Svým karavanem a stanem zkomplikoval o víkendu farmářské trhy, jehož stánky musely být posunuty.

Čtěte více:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky karavan, radnice, policie, Zdeněk Ponert, Olomouc, Československo, Jana Doleželová, Edvard Beneš, Jan Kozina, Policie České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.