Do Olomouce se ke konci října vrátí historický pergamenový svitek Tóry z roku 1880, který byl naposled použit při bohoslužbě v zaniklé olomoucké synagoze téměř před 80 lety. Bude to první vrácená Tóra z více než půldruhého tisíce českých a moravských svitků, které dnes slouží či jsou uskladněny mimo území České republiky, informoval předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek. Tóra bude slavnostně vnesena do olomoucké židovské modlitebny při Dnech židovské kultury Olomouc v neděli 22. října.
„Návrat Tóry do Olomouce je historickou událostí nejen pro Židovskou obec v Olomouci, ale i pro město Olomouc," uvedl předseda obce Petr Papoušek. „Aby Tóra mohla sloužit olomoucké židovské obci, musel být restaurován její podklad a profesionálním písařem - soferem odborně opraveno písmo. Poslední písmena budou dopsána soferem bezprostředně před slavnostním vnesením Tóry do modlitebny," uvedl Papoušek.
Olomoucký historický pergamenový rukopis má za sebou strastiplnou cestu. Po zapálení olomoucké synagogy v noci z 15. na 16. března 1939 a jejím následném zbourání jej stihl osud podobný dalším tisícům svitků z českých a moravských židovských obcí. Za války byly nejprve shromážděny ve vznikajícím Židovském ústředním muzeu v Praze. Olomoucké Tóře bylo přiděleno inventární číslo 61631. Po bouřlivém vývoji v poválečné době a zestátnění židovského muzea byly svitky nakonec umístěny v budově bývalé synagogy v Michli.
Za vlády komunistů v roce 1963 bylo rozhodnuto o prodeji Tór z Michelské synagogy prostřednictvím podniku zahraničního obchodu Artia. "Po tehdejším odprodeji 1564 svitků se jejich správcem stala kongregace Westminsterské synagogy v Londýně, která za tím účelem vytvořila Memorial Scrolls Trust. Ten se o svitky stará, především zajišťuje jejich záchranu, opravu a restauraci," dodal Papoušek. Opravené svitky jsou odtud půjčovány židovským kongregacím po celém světě, zejména však do USA. Olomoucká Tóra byla zapůjčena židovské komunitě ve Foster City v Kalifornii a právě odtud se do Olomouce vrací jako trvalá zápůjčka.
Vnesení Tóry do modlitebny obce je součástí letošního ročníku Dnů židovské kultury Olomouc, které se konají od 19. do 29. října. Přehlídku otevře výstava v Arcidiecézním muzeu, která se bude věnovat tématu zaniklé olomoucké synagogy, doprovodí ji také mezinárodní konference na téma Proměny židovského života, divadelní představení či přednáška izraelského fotografa Yosaifa Cohaina. Na programu je koncert izraelského instrumentálního tria Tatran či komorní inscenace na motivy Deníků Anny Frankové. Letošní Dny židovské kultury jsou věnovány 120. výročí zasvěcení olomoucké synagogy a 150. výročí narození olomouckého rabína Bertholda Oppenheima zavražděného ve vyhlazovacím táboře Treblinka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.