Byzantský katolický patriarchát, sekta, kterou na Ukrajině založil exkomunikovaný český kněz, se zapojila do dezinformační kampaně před druhým kolem prezidentské volby. V otevřeném dopise obviňují kněží prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ze spolupráce se Zednáři a prosazování programu New World Order. Od podobných prohlášení se již distancoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Odborník na kyberbezpečnost z Univerzity Palackého pak varuje, že zpráva může zasáhnout desítky tisíc lidí.
Především pomocí hromadných emailů se posledních několik dní poměrně masově šíří dvě zprávy. Obě pocházejí ze stejného zdroje – Byzantského katolického patriarchátu, za nímž stojí exkomunikovaný kněz Eliáš Antonín Dohnal. Jejich cílem je poškodit obraz prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.
První zpráva se tváří jako otevřený dopis Jiřímu Drahošovi a druhá míří ve zkrácené formě přímo na voliče. Byzantský patriarchát tvrdí, že Drahoš chce provést plánovanou islamizaci České republiky a zničení evropské křesťanské kultury, propaguje čipování, snižování populace plánů NWO. Dopis také obsahuje informace o údajném zednářství, a o tom, že Drahoš reprezentuje systém smrti.
Oproti tomu, jak se uvádí ve druhém textu, Miloš Zeman představuje podle Byzantského patriarchátu pravý opak, jelikož „nejenže ekonomicky pozvedá stát a postupně ho zbavuje otrocké závislosti, ale brání národ před těmito dvěma autogenocidními proudy.“
Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci ve své analýze pro projekt E-bezpečí uvádí, že tyto zprávy mohou mít silný dopad na některé voliče. „Oba texty obsahují velké množství zcela nepravdivých informací a dezinformací s cílem zásadním způsobem ovlivnit postoje čtenáře dopisu k prezidentskému kandidátovi,“ píše Kopecký.
Analýza poukazuje na to, že zprávy se snaží vyvolat ve čtenáři negativní emoce vůči jednomu kandidátovi (představitel zla, smrti) a pozitivní emoce vůči druhému kandidátovi (představitel dobra, život), případně dehonestovat kandidáta prostřednictvím smyšlených informací. Ani jedna z uvedených informací nebyla nikdy prokázána. Zpráva navíc neobsahuje jakýkoli relevantní zdroj, který by pravdivost informací potvrdil.
„Jsme přesvědčeni o tom, že velké množství čtenářů si informace, které jsou v textu uvedeny, neověří, v řadě případů je dokonce doplní o další nepravdivé informace,“ píše v analýze Kopecký.
„Zprávy se šíří masově a jsou komentovány a dále šířeny velkým množstvím uživatelů sociálních sítí prostřednictvím organizovaných skupin s vysokým počtem čtenářů, řádově lze predikovat dopad na desítky tisíc lidí,“ uvádí Kopecký.
Že nejde pouze o drobnost, která by se týkala úzké skupinky konspirátorů, potvrzuje fakt, že proti šíření zpráv Byzantského patriarchátu se vymezil už i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podle něj se Byzantský katolický patriarchtát nestydí používat nedoložená tvrzení, dohady a pomluvy. Tak se snaží i nyní zasáhnout do předvolebního boje u nás pomlouváním prezidentského kandidáta Drahoše.
„Jejich mnohé postoje nelze považovat za shodné s katolickou církví, ani za lidsky vyzrálé a rozumné. Katolická církev se od jejich aktivit distancuje,“ píše olomoucký arcibiskup ve svém prohlášení.
Olomoucký arcibiskup se proti Dohnalově sektě vymezoval již dříve, především, když se začala formovat a „exkomunikovat“ některé papeže a biskupy.
„Na stále opakované útoky a pomluvy ze strany Byzantského katolického patriarchátu už dlouho neodpovídáme, protože počítáme s tím, že rozumní čtenáři snadno odhalí jejich zmatenost. V tyto dny však dostáváme dotazy na veřejné dopisy této skupiny, které jsou šířeny dokonce i elektronickou poštou z obecních úřadů. Proto považujeme za nutné podat informaci o této skupině, kterou založil bývalý kněz naší arcidiecéze,“ zdůvodňuje Graubner svou motivaci k tomu, proč se k ukrajinské sektě vyjadřuje.
Dvaasedmdesátiletý Eliáš Antonín Dohnal byl vysvěcen na římskokatolického kněze počátkem 70. let. Působil mimo jiné ve Slušovicích na Zlínsku. V roce 2008 byl bez vědomí římskokatolických autorit vysvěcen na biskupa a na základě tohoto přestupku exkomunikován. „Patriarchou“ samozvaného Byzantského katolického patriarchátu, založeného ve Lvově, je od dubna 2011. Sám pak postupně vyhlásil exkomunikaci papeže Jana Pavla II., Benedikta XVI. a nakonec papeže Františka a také většiny katolických biskupů světa.
Část společenství, které se kolem Dohnala utvořilo, žije na Ukrajině a část v Česku, protože někteří byli z Ukrajiny vypovězeni pro podporování proruských separatistů.
V Česku nejsou registrovanou náboženskou společností, i když se o to opakovaně snažili. V poslední době sami sebe označují za sektáře.
V roce 2011 byl Dohnal krátce vězněn za účast v potyčce soupeřících řeckokatolických komunit, při níž při rvačce zranil ženu. O rok později lvovský městský soud rozhodl o jeho vyhoštění z Ukrajiny. Duchovní, který má český pas, se ale rozhodnutí odmítl podřídit. V roce 2015 podnikla ukrajinská tajná služba SBU zátah na dohnalovce. Bylo zadrženo nejméně 5 osob včetně vladyky. Zda se mezi zadrženými Dohnal nacházel, nebylo objasněno.
Tento text byl zveřejněn se souhlasem redakce Hlídacího psa. Původní text naleznete zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.