Česko je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na prahu chřipkové epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními onemocněními na konci minulého týdne byl 1224 na 100.000 obyvatel, oproti předchozímu týdnu stoupl o 10,3 procenta. Vyplývá to z informací na webu SZÚ. O epidemii se hovoří tehdy, kdy se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí.
O více než čtvrtinu vzrostl počet nemocných školáků mezi šesti a čtrnácti lety. Do minulého pátku bylo nahlášeno 21 závažných případů chřipky, které vyžadovaly intenzivní péči, čtyři pacienti starší 60 let zemřeli. Z krajů je nejvíc nemocných v Jihočeském kraji, kde evidují 1473 nemocných na 100.000 obyvatel.
„Z celkového množství 1488 pozitivních případů chřipky připadá 33 procent na chřipku A a 67 procent na chřipku B," uvedl SZÚ. U typu A převažuje podtyp A/H1N1 a u chřipky B linie Yamagata. Epidemie postihla už téměř celou západní Evropu kromě Finska, pokračuje i v Německu a Rakousku. Lokální výskyty už hlásí také Polsko.
Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.
Existuje i očkování, na které je už ale letos pozdě. Podle odborníků nestihne vakcína do nástupu epidemie vybudovat potřebné protilátky. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací.
Očkováno je asi pět až sedm procent Čechů, u seniorů 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. Vakcína musí být podána každý rok.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.